Magazyn
Rezerwaty przyrody
Rezerwaty przyrody to obszary wyróżniające się wartościami przyrodniczymi i kulturowymi oraz walorami krajobrazowymi, zachowane w stanie naturalnym lub mało zniekształconym. Tworzone są w celu ochrony rzadkich roślin, zwierząt i grzybów, a także nieożywionych elementów środowiska przyrodniczego. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie istnieje 75 rezerwatów przyrody. Ich łączna powierzchnia to ponad 5 tys. ha, co stanowi blisko 2,5% powierzchni dyrekcji.
Parki krajobrazowe
Parki krajobrazowe obejmują tereny o wyjątkowych wartościach przyrodniczych, historycznych, kulturowych i szczególnych walorach krajobrazowych.
Obszary chronionego krajobrazu
Obszary Natura 2000
Europejska sieć obszarów chronionych Natura 2000 jest stosunkowo nową formą ochrony przyrody, bowiem została ona wprowadzona w Polsce, w momencie naszej akcesji do Unii Europejskiej. Celem utworzenia sieci Natura 2000 jest zachowanie zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków flory i fauny w skali Europy, a także typowych, powszechnie występujących siedlisk Starego Kontynentu.
Pomniki przyrody
Użytki ekologiczne
Ekosystemy referencyjne
W związku z wdrożeniem standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC FSC-NSTD-FM-PL (punkt 6.4 zasad i kryteriów FSC) na terenie w nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczone zostały ekosystemy referencyjne.
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF)
W związku z wdrożeniem Krajowych standardów odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC FSC-NSTD-FM-PL (punkt 9.1 zasad i kryteriów FSC) na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczone zostały Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF) w Polsce.