Magazyn
Zasoby leśne
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie przeważają siedliska borowe z panującą sosną. Średni wiek lasów na naszym terenie to 62 lata, a przeciętna zasobność przekracza 240 m sześc./ha.
Hodowla lasu
Sadzenie i pielęgnowanie lasu, jego ochrona, a także zbiór nasion i produkcja sadzonek to główne zadania hodowli lasu – dziedziny opartej na wnikliwych obserwacjach przyrody i naśladowaniu zachodzących w niej procesów.
Ochrona lasu
Ochrona lasu to cały zespół działań mających uchronić ekosystemy leśne przed ujemnymi skutkami oddziaływania różnych czynników. Istniejące zagrożenia możemy zabrać w trzy zasadnicze grupy: abiotyczne, biotyczne i antropogeniczne
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – drewna, płodów runa leśnego, roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, choinek i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Plany sporządzają dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Zatwierdzane są one po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, decyzją Ministra Środowiska.
Łowiectwo
Certyfikaty
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (FSC – C013413) i PEFC.
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Pod pojęciem lasów niepaństwowych należy rozumieć wszystkie grunty leśne niestanowiące własności Skarbu Państwa. Można tu zaliczyć zarówno lasy prywatnych właścicieli jak i lasy spółek, wspólnot, stowarzyszeń, gmin itp.