Aktualności
Rezerwaty przyrody na Mazowszu będą większe
Już 15 marca br., 5 mazowieckich rezerwatów przyrody zostanie powiększonych o blisko 211 ha (łącznie).
O nowe tereny wzbogacą się rezerwaty: Czerwony Krzyż, Gołuska Kępa, Obory, Sadkowice i Przełom Witówki, który oprócz wielkości zmieni również nazwę na Przełom Witkówki. Trzy z wymienionych rezerwatów znajdują się na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, a inicjatorami ich powiększenia byli leśnicy.
Na wniosek Nadleśnictwa Garwolin, złożony już w 2022 r., powiększony zostanie rezerwat przyrody Czerwony Krzyż, położony w gminie Maciejowice. Przedmiotem ochrony są tutaj naturalne stanowiska storczyka – tajęży jednostronnej (Goodyera repens). Do tej pory na terenie Mazowsza stwierdzono tylko 12 stanowisk tej ciekawej rośliny. Powiększenie rezerwatu o kolejne niemal 2 hektary pozwoli na jeszcze lepsze zachowanie jej siedlisk.
Kolejnym powiększonym rezerwatem będzie Przełom Witówki, położony na terenie Nadleśnictwa Mińsk. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wody Polskie, rzeka przepływająca przez rezerwat nosi nazwę Witkówka, a nie jak dotychczas przyjmowano Witówka. Dlatego wraz ze zmianą powierzchni rezerwatu zmieni się także jego nazwa. Od 15 marca będzie to rezerwat przyrody Przełom Witkówki.
Utworzony w 1995 r. rezerwat, położony w gminach Mrozy i Kałuszyn, w leśnictwie Pełczanka odgrywa istotną rolę w zachowaniu cennych siedlisk (łęgi, olsy) oraz gatunków roślin i zwierząt. Już niebawem zyska on blisko 10 ha nowej powierzchni, dzięki czemu obejmie teren nieco ponad 100 ha.
O ponad 16 ha powiększony zostanie rezerwat Obory, znajdujący się w zasięgu Nadleśnictwa Chojnów. Rezerwat ten chroni cenne lasy grądowe oraz siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt. Drzewostany rezerwatu są zróżnicowane wiekowo. Najmłodsze mają 65, najstarsze – 150 lat. Dominują lasy dębowe, choć występują tu również fragmenty z panującą brzozą czy sosną. Swoje siedliska w rezerwacie mają liczne gatunki roślin chronionych, m.in. kopytnik pospolity, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, gnieźnik leśny, listera jajowata, miodownik melisowaty, naparstnica zwyczajna, pierwiosnka lekarska, turówka leśna, kruszczyk szerokolistny i podkolan biały.
Powiększenie obszaru tych rezerwatów stanowi element szerszej strategii ochrony przyrody na Mazowszu, w ramach której oprócz powiększania istniejących rezerwatów planowane jest również utworzenie nowych obszarów chronionych. Dzięki tym działaniom zostanie wzmocniona ochrona unikalnych ekosystemów regionu, co przyczyni się do zachowania ich wartości przyrodniczej dla przyszłych pokoleń.