Aktualności Aktualności

Po raz kolejny „SprzątaMy” z prezydentem

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką ponownie wzięli udział w akcji „SprzątaMy”. Tym razem wielkie zbieranie śmieci w lasach zostało zorganizowane w podwarszawskim Nadleśnictwie Jabłonna.

Prezydent Andrzej Duda apelował, by o czystość lasów dbali wszyscy, którzy je odwiedzają. – Postarajmy się zostawić las co najmniej w takim stanie, jakim go zastaliśmy. To znaczy: nie zostawiajmy nic; zabierzmy ze sobą wszystko, co do lasu przynieśliśmy – podkreślił.

Wspólnie z prezydencką parą podwarszawskie lasy sprzątali m.in. Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych i Marek Roman, dyrektor RDLP w Warszawie. W akcji wzięli udział także harcerze oraz dzieci z okolicznych szkół.

Prezydencka para posadziła również pamiątkowe drzewko w Lesie Kultury, który to znajduje się na terenie szkółki leśnej w Skierdach. 

Warto dodać, że po raz pierwszy akcja wspólnego sprzątania lasów została zorganizowana w 2019 r. Wtedy w ogólnopolskim wydarzeniu wzięło w niej udział ponad 43 tys. osób.

Akcję sprzed dwóch lat także zainicjował prezydent Andrzej Duda. Sprzątanie lasów nawiązywało do międzynarodowej inicjatywy „Sprzątania świata", którą zapoczątkowano w Australii w 1989 r., a w Polsce odbywa się od 1994 r.

Niestety, mimo wielu apeli, nagłaśniania problemu zaśmiecania oraz akcji, wywożenie wszelkich odpadów do lasów jest nadal powszechne. Ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Każdego roku ich uprzątnięcie kosztuje kilkanaście milionów złotych. W ubiegłym roku Lasy Państwowe wydały na ten cel ok. 20 mln zł. Co roku z lasów wywozi się średnio 110 tys. m3 śmieci.


Nadleśnictwa i inne

 

 

Mapa lasów

Mapa lasów

Polecamy Polecamy