Aktualności
11 luty Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej- z czym to się je
Ciepłe i bezśnieżne zimy, które coraz częściej pojawiają się w naszym kraju, powodują, że okres tzw. dni głodu leśnej zwierzyny mogą dotyczyć nawet niespełna kilkunastu dni w całym roku. W związku z tym sezon dokarmiania zwierzyny skraca się do minimum lub w ogóle nie ma takiej potrzeby.
Leśnicy wspólnie z myśliwymi podejmują się dokarmiania zwierzyny leśnej tylko w warunkach ekstremalnych, gdy mroźna i śnieżna zima ogranicza zwierzynie dostęp do pożywienia oraz wody. Największe znaczenie ma to obecnie w terenach górskich. Dokarmianie stanowi doraźną pomoc, gdyż zwierzęta leśne nie powinny zapomnieć jak szuka się samodzielnie pokarmu w lesie.
Dokarmianie zwierząt leśnych to nie taka prosta sprawa i najlepiej pozostawić to ekspertom. Dostarczanie złej jakości karmy np. spleśniałego chleba może przynieść więcej szkody niż pożytku. Leśnicy i myśliwi wykładają do paśników, a coraz częściej bezpośrednio do koryt, suche siano, sianokiszonkę i owies. Co ciekawe owies podczas trawienia wytwarza dużo ciepła, a to z kolei korzystnie wpływa na kondycję przeżuwaczy.
Zwykle obok paśnika czy koryta stoją lizawki słupowe z bryłą soli jako źródło minerałów. Składniki mineralne odgrywają znaczącą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom. Z uwagi na hierarchię w tzw. chmarze czyli stadzie jeleni, lizawki powinny stać minimum dwie. Samica z cielęciem prowadząca chmarę jeleni czyli tzw. licówka nie dopuści do lizawki pozostałych jeleni z chmary. W tym czasie mogą one korzystać z drugiej lizawki.
Warto wiedzieć, że zwierzęta leśne gdy brakuje im soli, podchodzą w okolice dróg. Stanowi to realne zagrożenie kolizjami i wypadkami z udziałem aut. Zwierzęta zlizują z asfaltu sól wysypywaną przez drogowców na oblodzone drogi. Właśnie z tego powodu w obecnych czasach nie tak ważne jest samo dokarmianie zwierzyny w lasach, jak ustawianie lizawek z kostkami soli, by zatrzymać zwierzęta w lesie.
Zachęcamy, aby w ten dzień lepiej zadbać o karmnik dla ptaków, zamiast ruszać samodzielnie do paśnika w lesie. Ptasi goście najczęściej odwiedzający karmniki m.in. wróble, kosy i sikory, powinni w nich znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe. Większe ptaki, np. kawki i gawrony, chętnie jedzą grube kasze i ziarna. Karma musi być świeża i czysta. Warto też pamiętać o zabezpieczeniu karmników przed dostępem drapieżników np. kotów domowych. Dobrze sprawdza się obicie słupka blachą, by drapieżnik nie mógł się po nim wspinać.
Ptakom nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm.