Aktualności Aktualności

Wścieklizna u lisów - akcja szczepień

Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informują o potwierdzonych przypadkach wścieklizny u lisów.

W 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego potwierdzono już 82 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki tej choroby odnotowano w powiatach: garwolińskim, kozienickim i otwockim, a także na terenie warszawskiej dzielnicy Wawer.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 38 Wojewody Mazowieckiego, z dnia 25 października 2021 r., obszarem zagrożonym wścieklizną są tereny:

  • powiatów: otwockiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, miasta Radom, wołomińskiego, zwoleńskiego
  • dzielnic: Wawer i Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ul. Radzymińską, Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczona od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej) m.st. Warszawy,
  • w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz w powiecie mińskim oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek.

Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenach zagrożonych wścieklizną obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, a także pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

W związku z zaistniałą sytuacją Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłasza, że w dniach 15-30 listopada 2021 r. planowane jest przeprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów wolno żyjących. Szczegóły dotyczące akcji szczepień lisów można znaleźć na plakacie dostępnym na dole strony.

Więcej informacji o aktualnym zagrożeniu wścieklizną można znaleźć na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach.