Aktualności Aktualności

Nowe miejsce edukacji i poznawania lasu

Leśny Ogród Zmysłów powstał na terenie szkółki leśnej Grudzie w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka.

Miejsce posłuży edukacji leśnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Na specjalnie zaprojektowanej ścieżce będą odbywały się m.in. zajęcia hortiterapii, która doskonale łagodzi stres i przyczynia się do przywrócenia równowagi psychicznej. Co ważne z różnorodnych zajęć prowadzonych przez leśników będą mogły korzystać także osoby z niepełnosprawnościami, gdyż nowa ścieżka dostosowana jest do ich potrzeb.

W powstanie ogrodu zaangażowali się pracownicy i podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Przystań” z Ostrowi Mazowieckiej. Dzięki współpracy z Miejskim Domem Kultury w Ostrowi oraz zaangażowaniu seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w sąsiedztwie ścieżki, na ścianie budynku szkółki, powstał mural z motywem leśnych roślin.

W uroczystej inauguracji projektu wzięła udział liczna grupa osób zaangażowanych w jego realizację. Gośćmi leśników byli podopieczni Stowarzyszenia Przystań, a także malarki-amatorki z ostrowskiego UTW. Jak podkreślała Agnieszka Napiórkowska – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka – położenie Leśnego Ogrodu Zmysłów na terenie szkółki leśnej sprawia, że można tu poznawać las od nasionka do dorosłego drzewa.

Dla swoich gości leśnicy przygotowali również część edukacyjną. Chętni mogli poznać właściwości lecznicze różnych roślin, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia kompozycji roślinnych w słoikach. Spotkanie było również okazją do rozmów z leśnikami.