Aktualności Aktualności

Falstart jodłowych szyszek

Charakterystyczne, stojące szyszki jodły pospolitej najczęściej dojrzewają między 15 września a 15 października. Wtedy też prowadzi się ich zbiór.

            Tegoroczne ciepłe i suche lato sprawiło, że szyszki jodeł rosnących w Nadleśnictwie Łuków zaczęły dojrzewać wcześniej. Co ważne szyszki jodły, w odróżnieniu od szyszek pozostałych gatunków iglastych występujących w polskich lasach, po dojrzeniu rozsypują się uwalniając nasiona. Dlatego tak ważne jest obserwowanie rozwoju szyszek na drzewach i odpowiednie zaplanowanie zbioru. Tak też postąpili łukowscy leśnicy. Widząc dojrzałe i zaczynające się rozpadać szyszki podjęli decyzję o zbiorze nasion.

            W tym celu pod koniec września na terenie gospodarczego drzewostanu nasiennego wybrane drzewa ścięto na specjalnie przygotowane płachty i z nich zebrano rozsypujące się już szyszki. Łukowscy leśnicy zebrali w tym roku 90 kg szyszek, z których po wyłuszczeniu i oczyszczeniu uzyskają ok. 10 kg nasion.

Nasiona jeszcze tej jesieni zostaną wysiane w szkółce prowadzonej przez nadleśnictwo, a wychodowane sadzonki za kilka lat posłużą do odnowienia lasów w kompleksie Jata.

Lasy jodłowe występujące na terenie Nadleśnictwa Łuków uznawane są za najdalej na północ wysunięte naturalne stanowiska tego gatunku w Polsce.