Aktualności Aktualności

Centrum Promocji Drewna Jata już otwarte!

Nowoczesny, wykonany w 100% z drewna, budynek powstał w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych pn. "Polskie Domy Drewniane - mieszkaj zgodnie z naturą".

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Edward Siarka – wiceminister klimatu i środowiska, Marek Roman – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Grzegorz Uss – nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków, w asyście senatora Stanisława Gogacza i posła Sławomira Skwarka.

Drewno od wieków było ważnym i cenionym surowcem budowlanym. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania budownictwem drewnianym. Projektanci i inwestorzy coraz chętniej decydują się na zastosowanie drewna nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w budynkach użyteczności publicznej. Niesie to ze sobą wiele korzyści, jak np. ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla czy przyspieszenie procesu budowy. Efektem są trwałe, nowoczesne, bezpieczne i przyjazne użytkownikom budynki. A drewno użyte do budowy to również magazyn pochłoniętego z atmosfery CO2, co podkreślał minister Edward Siarka.

Otwarte właśnie Centrum Promocji Drewna Jata będzie służyć przede wszystkim promocji drewna jako wszechstronnego, ekologicznego i nowoczesnego materiału budowlanego. Dzięki zastosowanym nowoczesnym instalacjom – centralnego ogrzewania z wykorzystaniem gruntowej pompy ciepła, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej, budynek uzyskał certyfikat Passive House Institute w Darmstadt.

Warto podkreślić, że wykorzystane do budowy Centrum Promocji Drewna Jata surowce drzewne zmagazynowały w sobie aż 137 ton CO2. Wybór tej technologii pozwolił dodatkowo zaoszczędzić 137 ton CO2, które zostałyby wyemitowane w przypadku budowy w sposób tradycyjny.

Zastosowane w budynku rozwiązania, a także jego funkcjonalność i estetyczny wygląd sprawiły, że obiekt został doceniony podczas 24. Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" w kategorii „Budynek z drewna”, a także w konkursie Ministerstwa Klimatu „Dom z klimatem”.