Asset Publisher Asset Publisher

Najnowocześniejszy budynek drewniany w LP walczy o nagrodę

Centrum Promocji Drewna to wielofunkcyjny budynek zlokalizowany w leśnictwie Jata (Nadleśnictwo Łuków). Obiekt będzie służył m.in. promocji nowoczesnego, ekologicznego budownictwa drewnianego oraz odnawialnych źródeł energii.

            Budynek powstał w technologii szkieletu drewnianego prefabrykowanego, co oznacza, że poszczególne jego części zostały wytworzone w zakładzie produkcyjnym i połączone w całość na miejscu budowy. Do budowy używano zarówno elementów z drewna litego, jak również klejonego. Jako materiał termoizolacyjny wykorzystano płyty i maty z włókien drzewnych.

         Odpowiednia izolacja termiczna, wysoka jakość wykonania, sposób ogrzewania oraz zamontowana centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, a także sposób posadowienia względem stron świata sprawiły, że budynek Centrum Promocji Drewna spełnił wymagania stawiane budynkom energooszczędnym i otrzymał certyfikat Passive House Institute w Darmstadt.

            Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Centrum Promocji Drewna zostało zaprojektowane i wzniesione przez lokalne firmy, a bryła obiektu jest współczesną interpretacją tradycyjnego budownictwa drewnianego.

            Wszystkie te cechy sprawiły, że budynek Centrum Promocji Drewna został nominowany do prestiżowej nagrodyProperty Design Awards 2020 w kategorii obiekt publiczny.

            O przyznaniu nagrody decyduje liczba głosów uzyskanych w głosowaniu internetowym. Dlatego zachęcamy do oddania swojego głosu na Centrum Promocji Drewna. Wystarczy kliknąć na link umieszczony w nazwie konkursu.

            Centrum Promocji Drewna będzie dostępne dla odwiedzających w marcu bieżącego roku.