Asset Publisher Asset Publisher

Dar serca leśników Mazowsza i Podlasia

W niedzielę 16 października w Łochowie odbył się XIV Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. Coroczne święto zorganizowane zostało pod honorowym patronatem Edwarda Siarki - sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Niedzielne uroczystości otworzyła parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników i rolników, po której odprawiona została Msza Świętą Hubertowska pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. Obchody corocznego święta leśników, myśliwych i rolników rozpoczęły się już w sobotę. W tradycyjnym polowaniu hubertowskim uczestniczyło ok 400 myśliwych.

Msza Święta była okazją do podziękowania Stwórcy za dar lasu i ziemi, a także za to, że trzy środowiska – leśników, myśliwych i rolników współpracują ze sobą, wyznając te same wartości - oddanie Panu Bogu, Ojczyźnie i umiłowanie przyrody. O wielkiej pracy jaką wykonują mówił podczas homilii ordynariusz drohiczyński, bp Piotr Sawczuk, przypominając zgromadzonym, że leśnicy, myśliwi i rolnicy dbają o należyte gospodarowanie tym, co daje nam las i ziemia. Jak podkreślał duchowny, ważne jest życie w zgodzie z naturą i gospodarowanie całymi zasobami, a to najlepiej potrafią ci, których święto obchodzimy podczas kolejnego Hubertusa Węgrowskiego. W czasie Mszy Świętej wspominano zmarłych leśników, myśliwych i rolników, a także patrona uroczystości, zmarłego 3 lata temu prof. Jana Szyszko, naukowca, patriotę dbającego o lasy i myślistwo, orędownika współpracy dla dobra przyrody i naszej Ojczyzny.

Do wybitnej postaci Prof. Jana Szyszko odniósł się m.in. ks. Tomasz Duszkiewicz, przewodniczący komitetu organizacyjnego Hubertusa Węgrowskiego, wspominając słowa zmarłego: „Nie wystarczy brać, ale trzeba też Panu Bogu od siebie coś dać, więc chcemy dać to podziękowanie, nasz dar serca za to, że mamy piękne leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo.”

Niedzielna uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody im. Profesora Jana Szyszko. W tym roku prestiżowe wyróżnienie otrzymali: Bogusław Piątek - nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, Jerzy Derlicki - inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Łochów oraz Bartłomiej Kurkus, Łowczy Okręgowych PZŁ w Siedlcach. Dyrektor RDLP w Białymstoku uhonorował kordelasem leśnika polskiego Mariusza Agiejczyka - nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka. Obecna na uroczystości Krystyna Szyszko, żona ś.p. Jana Szyszko, podziękowała leśnikom i myśliwym za stanie na straży testamentu jej męża.

Swoje słowa do uczestników Hubertusa skierował również minister Edward Siarka. W jego imieniu list odczytał p.o. zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych – Jan Tabor.

 - „Tradycje i zwyczaje myśliwskie są nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa narodowego. Uważam, że należy pielęgnować bogaty dorobek kultury łowieckiej i przekazywać go młodemu pokoleniu, przyczyniając się tym samym do kreowania pozytywnego wizerunku łowiectwa wśród społeczeństwa.”- napisał w swym liście patron honorowy wydarzenia.

Ważnym elementem Hubertusa Węgrowskiego jest promocja zdrowej żywności, pochodzącej z lasu, w tym m.in. dziczyzny. Na odwiedzających Hubertusa czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez nadleśnictwo Hajnówka z Puszczy Białowieskiej. Dziczyzna cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno starszych jak i najmłodszych uczestników wydarzenia. Promocji zdrowej żywności służył również konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych „Zdowa żywność, zdrowy ja”, zorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac promujących ekologiczną żywność.

Hubertus Węgrowski to również okazja do prezentacji modelu zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dorobku przyrodniczego Lasów Państwowych. Stanowiska edukacyjne przygotowały m.in. Nadleśnictwo Łochów oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska”. Obchodom towarzyszyły również pokazy sokolnicze, pokazy psów myśliwskich, a także tradycyjny jarmark zdrowej żywności z lasów i pól.

Zwieńczeniem niedzielnego świętowania były koncerty. Na scenie pojawił się m.in. zespół „Taraka”, którego liderem jest leśnik Karol Kus, a tworzący go muzycy pochodzą z Polski i Ukrainy. Ich największy przebój „Podaj rękę Ukrainie” wybrzmiał tak głośno i z taką czułością, że wśród publiczności nie brakowało łez wzruszenia. Podczas koncertu wspomniano o ogromnej pomocy jaka płynie od Polaków na Ukrainę. W taką pomoc zaangażowali się także polscy leśnicy, przekazując plecaki z wyposażeniem czy samochody terenowe. Aktywnie działa tu również Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży która jak podkreśla prezes - Marcelina Puchalska, przy współpracy z leśnikami i myśliwymi przekazała leki, żywność i ubrania o łącznej wartości ponad 25 milionów złotych.  

Organizatorami XIV Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach oraz Gmina Łochów. Dzięki współpracy leśników, myśliwych, samorządowców i społeczników z fundacji EFM, po raz kolejny Hubertus Węgrowski cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu.