Aktualności Aktualności

Zbierają żołędzie dla sójek

Sójki słyną z tego, że jesienią gromadzą zapasy pożywienia na zimę. Jednym z ulubionych ich przysmaków są żołędzie, które ukrywają m.in. w ściółce leśnej i mchu.

            Celestynowscy leśnicy postanowili wykorzystać zwyczaje sójek do zwiększenia udziału dębów w tamtejszych lasach. W ramach pilotażu na terenie lasów ustawione zostaną 2 zadaszone platformy, do których wsypywane będą nasiona roznoszone następnie przez ptaki. Rozsiewanie nasion przez zwierzęta nosi miano zoochorii. Sójki potrafią przenieść żołędzie na odległość nawet 1 km. W naturze ciężkie nasiona dębu spadają w niewielkiej odległości od macierzystego drzewa. Działalność ptaków pozwala dębom zajmować nowe, oddalone stanowiska.

            Leśnicy zaplanowali oddanie do dyspozycji sójek 200 kg nasion rodzimych gatunków dębów – szypułkowego i bezszypułkowego. Nasiona będą pochodziły ze zbiorów dostarczonych do nadleśnictwa przez wolontariuszy. Najaktywniejsi zbieracze, którzy uzbierają min. 50 kg żołędzi otrzymają od nadleśnictwa nagrodę w postaci zestawu gadżetów i materiałów edukacyjnych.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy