Aktualności Aktualności

RAZEM DLA ZIEMI

Już po raz trzeci w Muzeum Geologicznym obchodzony był hucznie Międzynarodowy Dzień Ziemi. 21 kwietnia 2024 r. na dziedzińcu przed budynkiem Muzeum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego miał miejsce piknik edukacyjny, któremu towarzyszyły liczne prelekcje i warsztaty popularnonaukowe.

W namiotach Muzeum Geologicznego prezentowane zostały kolekcje dydaktyczne skał, minerałów i skamieniałości oraz prowadzono konkursy geologiczno-geograficzne. Na wydarzeniu nie mogło zbraknąć także leśnego stoiska, które w tym roku przygotowało Nadleśnictwo Garwolin oraz Mińsk. Leśni edukatorzy zaproponowali wspólne zajęcia z rozpoznawania tropów leśnych zwierząt w postaci odcisków tropów. Nie zabrakło też drewna- z pomocą drewnianych kul oraz krążków z różnych gatunków drewna, można było porównywać ich właściwości fizykochemiczne np. twardość, ciężar czy kolor. Na najmłodszych czekała skrzynia magika do rozpoznawania leśnych artefaktów po dotyku. Przy okazji gier i zabaw, spotkanie z leśnikami na pikniku było wspaniałą okazją do rozmów o lesie, ekologii oraz zrównoważonej gospodarce leśnej.

Inne stoiska edukacyjne zaproponowały także inne instytucje i organizacje: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Polskie Parki Narodowe (Wielkopolski, Poleski, Kampinoski, Karkonoski, Ojcowski, Gór Stołowych, Biebrzański), Geoparki UNESCO (Łuk Mużakowa, Świętokrzyski, Kraina Wygasłych Wulkanów), Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, Muzeum Ewolucji PAN, Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, Wydział Archeologii i Państwowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie oraz Stowarzyszenie Geocaching Warszawa.

Z roku na rok wydarzenie to rozrasta się, gromadząc coraz większą liczbę zarówno wystawców, jak i zwiedzających. W tym roku było to ok. 1700 odwiedzających piknik! Wszystkim gościom dziękujemy za udział w wydarzeniu i zapraszamy w kolejnym roku!


Nadleśnictwa i inne

Mapa lasów

Polecamy Polecamy