Aktualności Aktualności

Nietypowe znalezisko w mińskich lasach

W minionym tygodniu na jednej z leśnych dróg w leśnictwie Pełczanka leśniczy natrafił na nietypowe znalezisko.

Gdy podszedł bliżej, okazało się, że do lasu niedaleko wsi Grodzisk, ktoś wywiózł cała górę ubrań. W sumie uzbierało się blisko 5m3 rożnych części garderoby. W lesie znalazły się koszulki, spodnie, sukienki, buty, a nawet bielizna. Ubrania męskie, damskie jak i dziecięce miały różne rozmiary, a część z ich została zapakowana w stare poszewki.

Niestety na miejscu nie znaleziono żadnych dowodów, które pozwoliłyby ustalić dane osobowe sprawcy zaśmiecania. Leśnicy podejrzewają, że pozostawione w lesie ubrania należą do osoby, która prowadziła sklep z używaną odzieżą i najprawdopodobniej zlikwidowała swoją działalność. Straż Leśna prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W każdym miesiącu z terenu leśnictwa Pełczanka usuwanych jest ok. 12 m3 śmieci, środowe znalezisko stanowi więc niemal połowę miesięcznej „normy”.

Na terenie Nadleśnictwa Mińsk grunty leżące w zarządzie Lasów Państwowych przeplatają się z gruntami osób prywatnych. Niestety prywatni właściciele bardzo często lekceważą problem śmieci pozastawianych w lasach. W 2019 r z lasów nadleśnictwa wywieziono 30 ton śmieci. Koszt ich uprzątnięcia to niemal 100 tysięcy złotych.

Leśnicy apelują o odpowiedzialne korzystanie z lasów i zachęcają do włączenia się w akcję #zabierz5zlasu.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy