Aktualności Aktualności

Leśny weekend na bulwarach w Warszawie

W najbliższy weekend (15-16 czerwca) leśnicy zapraszają na Bulwary Wiślane w Warszawie. W ciągu dwóch dni będzie można wziąć udział w pikniku „Bezpieczne wakacje” oraz otwarciu wystawy Wisła – drzwi do lasu”.

Podczas pikniku „Bezpieczne wakacje” leśnicy wyjaśnią, czym jest uboczne użytkowanie lasu, ze szczególnym uwzględnieniem naturalnej żywności pochodzenia leśnego, ukazanie codziennej pracy leśnika, przedstawienie różnorodności biologicznej polskich lasów, przedstawienie drewna jako surowca odnawialnego, uniwersalnego i ekologicznego, omówienie zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z lasów oraz przedstawienie oferty turystycznej przygotowanej dla społeczeństwa przez LP.

Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotują leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”. Na gości czekać będą m.in. leśna ścieżka zmysłów, strefa relaksu, spotkanie z sokolnikiem i jego podopiecznymi, warsztaty pszczelarskie, degustacja smaków lasu, a także liczne zajęcia związane z drewnem –  cechowanie i piłowanie drewna czy budowa drewnianego domku i mostu Leonarda.

Początek pikniku o godz. 11:00.

W sobotę, 15 czerwca zostanie również otwarta wystawa „Wisła - Drzwi do lasu”, prezentująca trwające od stuleci współzależności pomiędzy królową polskich rzek, lasami i ludźmi. Wystawa ukazuje Wisłę i lasy, jako dwa podmioty będące wspólnym mianownikiem dla potrzeb i interesów ludzi oraz miejsca o szczególnym znaczeniu dla środowiska naturalnego.

To właśnie podczas tej wystawy będzie można się dowiedzieć, jak długo korzystano z najdłuższego w Europie drewnianego mostu (wybudowanego na Wiśle), czym jest polski heban z Wisły lub jak monstrualne rozmiary potrafią osiągnąć rośliny runa leśnego rosnące w nadwiślańskich lasach.

Zrozumienie często sprzecznych potrzeb społecznych, które każdego dnia zaspokajają lasy, przy jednoczesnym ukazaniu wody, jako niezbędnego i niezastępowalnego środka warunkującego życie i rozwój ekosystemów leśnych to główne przesłanie, które niesie nadwiślańska wystawa.

Wystawę będzie można oglądać do 19 lipca na zewnętrznych frontach barierek Pawilonu Śródziemnomorskiego, a następnie zostanie przeniesiona do wnętrza pawilonu wystawienniczego „Galeria przy plaży” (odcinek Bulwarów Wiślanych między ul. Bednarską, a mostem Śląsko-Dąbrowskim), gdzie będzie dostępna do 3 sierpnia w godzinach 10:00-17:00.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy