Aktualności Aktualności

Biegam, bo lubię Lasy - wiosna

W niedzielę 14 kwietnia w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje wiosenna odsłona akcji „Biegam, bo lubię Lasy”.

Na prośbę startujących zwiększyliśmy liczbę uczestników biegu – w wiosennej edycji weźmie udział 450 biegaczy i 100 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Udział w wiosennej edycji biegu będzie również okazją do wsparcia schroniska dla zwierząt w Celestynowie – na jego potrzeby przekazana zostanie całość zebranych opłat wpisowych. Opiekunowie ze schroniska przeprowadzą również zbiórkę funduszy w dniu biegu.

Jednak bieg to nie jedyna atrakcja czekająca na odwiedzających Zimne Doły 14 kwietnia. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę edukacji przekazywanej w interesujący i aktywny sposób.

Spotkanie z leśnikami podczas wiosennej edycji „Biegam, bo lubię Lasy” będzie okazją do poznania zagadnień związanych z wiosennymi migracjami ptaków, a także działaniami prowadzonymi przez Lasy Państwowe na rzecz odtwarzania populacji cietrzewia i błotniaka. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Zimne Doły będzie spotkanie z sokolnikiem i jego podopiecznymi – ptakami szponiastymi. Nasz gość w ciekawy sposób opowie
o ich biologii i znaczeniu w lasach. Ptaki to nie jedyny temat edukacji przygotowanej przez Nadleśnictwo Chojnów. Drugim będą właściwości drewna – surowca ekologicznego i odnawialnego. Nasi goście poznają cechy różnych gatunków drewna – barwę, zapach, ciężar i twardość, którą będą mieli okazję sprawdzić wbijając gwoździe w specjalnie przygotowane pieńki.

Wizyta w lesie, szczególnie, gdy połączona jest z aktywnością fizyczną, niesie ze sobą wiele pożytków dla naszego zdrowia. Lasy są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z pyłów i zanieczyszczeń, dodatkowo wzbogacają je w różnego rodzaju olejki eteryczne, szczególnie korzystne dla naszych dróg oddechowych. Na uwagę zasługuje fakt, że w leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej zarazków oraz od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż
w powietrzu miejskim.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszone ciekawą wiedzą o lasach.

14 kwietnia, Zimne Doły pod Warszawą. Wstęp wolny!


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy