Aktualności Aktualności

Amatorzy jazdy po lasach zatrzymani

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Jabłonna w minioną niedzielę zatrzymali cztery osoby nielegalnie poruszające się pojazdami po terenach leśnych.

Podczas patrolu na terenie leśnictwa Białobrzegi, strażnicy leśni ujęli trzech kierowców quadów oraz jednego kierowcę motocykla crossowego, którzy tego dnia postanowili pojeździć sobie po lesie. Dwaj z zatrzymanych zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 zł, a w stosunku do pozostałych skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Niedzielna akcja Straży Leśnej była odpowiedzią na płynące od mieszkańców okolicznych terenów sygnały o pojawiających się w tych terenach quadach i crossach.

Amatorzy nielegalnej jazdy po terenach leśnych coraz częściej zatrzymywani są przez leśników, którzy często współpracują także z Policją. Akcje przeciwko kierowcom qadów i motocykli krosowych nie należą do łatwych. Wymagają odpowiedniego przygotowania i organizacji.

Osoby poruszające się po lasach quadami i motocyklami crossowymi stwarzają niebezpieczeństwo dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów, płoszą zwierzynę, a także niszczą drogi i poszycie lasu.

Warto przypomnieć, że zasady wjazdu do lasu określa art. 29 ustawy o lasach. Ruch pojazdem silnikowym – quadem, motocyklem, samochodem czy motorowerem, a także zaprzęgiem konnym dozwolony jest jedynie po drogach publicznych. Przejazd drogami leśnymi dozwolony jest wyłącznie gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Co ważne zakaz wynikający z zapisów ustawy obowiązuje przez cały rok, a na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich. Niedostosowanie się do przepisów stanowi naruszenie art. 161 kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy