Aktualności Aktualności

10 urodziny CEL

W niedzielę 23 czerwca Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów świętowało jubileusz 10-lecia istnienia.

Słoneczna pogoda zachęciła wielu gości do wycieczki do lasu i wzięcia udziału w urodzinowym pikniku w Centrum Edukacji Leśnej. Celestynowscy leśnicy przygotowali z tej okazji wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Miłośnicy lasu mieli okazję chłonąć wiedzę podczas warsztatów przyrodniczych, zajęć mikroskopowych i artystycznych oraz spotkań z ciekawymi osobami. Podczas wydarzenia goście poznali pracę bartnika, kaletnika oraz sokolnika. Na stoisku zielarskim można było uzyskać wiele ciekawych informacji o pospolitych roślinach leśnych, które kryją w sobie właściwości lecznicze i ciekawe walory smakowe.  Dla wszystkich, którzy lubią wędrować po lesie członkowie Stowarzyszenia Polskiej Szkoły Surwiwalu przygotowali warsztaty z technik przetrwania oraz pokazali, co należy zabrać na leśną wędrówkę.

Na odważnych czekała również nie lada atrakcja – wspinaczka drzewna, którą przygotowali członkowie Federacji Arborystów Polskich. Mali wspinacze mogli podziwiać las z innej perspektywy, wędrując w koronach drzew. Uczestnicy pikniku dowiedzieli się także, jak wiele zastosowań ma drewno, zobaczyli z bliska pracę pilarza oraz artysty, który tworzy niesamowite rzeźby z drewna. Nie zabrakło również dobrej zabawy przy drewnianych grach plenerowych oraz zajęć plastycznych. Wydarzenie uświetniły pokazy i prezentacje służb mundurowych – policji i straży pożarnej oraz Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium.

Na chcących odpocząć od miejskiego zgiełku czekała strefa relaksu pod koronami drzew i leśna ścieżka zmysłów.

W czasie pikniku odsłonięto mural stworzony na budynku ośrodka na pamiątkę jubileuszu 10-lecia Centrum Edukacji Leśnej.

Dzień Otwarty był dobrą okazją do miłego spędzenia czasu wśród przyrody, a przy okazji zgłębiania wiedzy na temat lasu i poznawania tajników pracy jego gospodarzy.

 


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Polecamy Polecamy