Wydawca treści
Lasy o szczególnych wartościach ochronnych (HCV)
W związku z wdrożeniem Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej dla Polski (punkt 9.1 zasad i kryteriów FSC), na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie wyznaczone zostały Lasy o szczególnych wartościach ochronnych (HCV) w Polsce.
Lasy o szczególnych wartościach ochronnych, zwane również obszarami HCV (High Conservation Values) to obszary, które wyznacza się zgodnie z załącznikiem 1. do Przejściowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej dla Polski
– „Krajowe Ramy Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” https://pl.fsc.org/pl-pl/standardy-i-inne-dokumenty
Zgodnie z Kryterium wyznaczania Lasów o szczególnych wartościach ochronnych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zostały wyznaczone obszary HCV pięciu kategorii:
- Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym (HCV 1).
- Ekosystemy i mozaiki odgrywające znaczącą rolę w krajobrazie, w skali krajowej, makroregionalnej lub globalnej (HCV 2).
- Ekosystemy i siedliska skrajnie rzadkie i zagrożone (HCV 3).
- Lasy świadczące kluczowe usługi ekosystemowe, w tym wodochronne
i glebochronne (HCV 4). - Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej (HCV 6).
Szczegółowa lokalizacja obszarów HCV poszczególnych kategorii została przedstawiona na interaktywnej mapie. Poniżej znajduje się również zestawienie wydzieleń leśnych lub ich fragmentów uznanych za Lasy o szczególnych wartościach ochronnych.
Dodatkowe informacje dotyczące wyznaczonych powierzchni można uzyskać pod numerami telefonów właściwych nadleśnictw lub wysyłając zapytanie na adres właściwego nadleśnictwa lub Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie (rdlp@warszawa.lasy.gov.pl).
Materiały do pobrania:
- Wykaz obszarów HCV.zip
- Objaśnienia numeracji (kodów) HCV.pdf



