Asset Publisher Asset Publisher

Szyszki modrzewia polskiego gotowe do wyłuszczania

Zbiór szyszek to trudne zadanie, trzeba wdrapać się na drzewo, a następnie dosięgnąć do rosnących na cienkich gałązkach niewielkich szyszek. Zerwane szyszki zbieracz umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

umieszcza w worku, który po napełnieniu bezpiecznie opuszcza na ziemię.

            Praca na wysokości wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności dlatego Nadleśnictwo Wyszków powierzyło zbiór doświadczonemu szyszkarzowi, który przez około dwa tygodnie wspinał się na wytypowane drzewa rosnące w gospodarczym drzewostanie nasiennym modrzewia polskiego w leśnictwie Nowiny. W tym czasie zebrał on 180 kg szyszek. . Aby wydostać nasiona z zamkniętych szyszek leśnicy przekazali je do wyłuszczarni prowadzonej przez Nadleśnictwo Łochów. Z zebranych szyszek po wyłuszczeniu pozostanie ok 3,6 kg nasion. Część z nich zostanie wysiana na szkółce, a pozostałe trafią do przechowalni, stanowiąc zapas na kolejne lata.

1000 nasion modrzewia waży zaledwie 4,5 g.           Obfity urodzaj nasion modrzewia występuje co 2-4 lata, a szyszki zbiera się od grudnia do lutego. Przed przystąpieniem do zbioru wyszkowscy leśnicy ocenili urodzaj nasion. W tym celu zebrana próbka szyszek została rozkrojona, a znajdujące się w nich nasiona policzone i ocenione. Na tej podstawie leśnicy podjęli decyzję o rozpoczęciu zbiorów.