Asset Publisher Asset Publisher

Nauczyciele na warsztatach

Jak obserwować ptaki, jak je rozpoznawać, dlaczego i w jaki sposób leśnicy chronią otaczającą nas przyrodę przekonali się uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Nadleśnictwo Siedlce.

            Uczestnikami spotkania, którego tematem przewodnim były „Metody inwentaryzacji i rozpoznawania ptaków występujących na terenie rezerwatu przyrody Stawy Broszkowskie”, byli nauczyciel biologii i przyrody. W części kameralnej leśnicy omówili walory przyrodnicze rezerwatu, zwracając szczególną uwagę na cele dla jakich został on powołany. Uczestnicy warsztatów poznali również najważniejsze gatunki ptaków występujące w rezerwacie oraz metody ich inwentaryzacji.

            Wyposażeni w nową wiedzę nauczyciele udali się następnie na teren Stawów Broszkowskich by, w naturze obserwować ich skrzydlatych mieszkańców. Piękna jesienna pogoda sprzyjała obserwacjom, a wycieczka w teren była również okazją do rozmów o działaniach podejmowanych przez leśników na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu.

            Uczestniczący w warsztatach nauczyciele bardzo cieszyli się z możliwości poszerzenia swej wiedzy i zdobycia nowych umiejętności, które w przyszłości będą mogli wykorzystać prowadząc zajęcia ze swoimi uczniami.

            W październikowych warsztatach wzięło udział 18 nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Siedlce i okolicznych miejscowości.

 

****************

 

Utworzony w 1984 r. rezerwat Stawy Broszkowskie ma powierzchnię ponad 268 ha. Jest to obszar bardzo zróżnicowany pod względem struktury występujących środowisk. Jego podstawowym walorem jest występowanie ok. 100 gatunków ptaków wodnych, szuwarowych i łąkowych (zarówno przelotowych, jak i lęgowych), w tym wielu rzadkich.