Asset Publisher Asset Publisher

Dron pomoże warszawskim leśnikom

Czasem warto spojrzeć na las z góry. Pozwala to dostrzec zjawiska niewidoczne z poziomu gruntu, ułatwia np. ocenę stanu zdrowotnego lasu, czy rozmiaru szkód wyrządzonych przez wiatry.

W obserwacji lasu „z lotu ptaka” pomoże warszawskim leśnikom bezzałogowy statek powietrzny (BSP) typu płatowiec Trinity f90+. To najnowocześniejsze tego typu urządzenie używane w Lasach Państwowych.

BSP wyposażony jest w dwie kamery teledetekcyjne pozwalające m.in. na rejestrację filmów i zdjęć w podczerwieni. Będzie doskonałym narzędziem do oceny stanu zdrowotnego warszawskich lasów – pozwoli szybko i dokładnie określić stopień i powierzchnię uszkodzeń spowodowanych przez czynniki biotyczne (np. owady, grzyby, jemiołę) i abiotyczne (np. wiatr czy śnieg), posłuży również do weryfikacji prac związanych z opracowywaniem Planów Urządzenia Lasu. Uzyskane za jego pomocą obrazy pozwolą na wykonanie aktualnych materiałów kartograficznych w tym ortofotomap niezbędnych w pracy poszczególnych wydziałów RDLP.

Warto podkreślić, że ten nowoczesny statek powietrzny łączy w sobie doskonałe cechy wielowirnikowców - pionowy start - oraz płatowców – lot na długich odcinkach. Jednorazowa misja pozwala na lustrację nawet 700 ha powierzchni leśnej.

Pierwsze loty planowane są już w najbliższych miesiącach.