Asset Publisher
Dobre i złe światło
Rola i znaczenie światła w przyrodzie, jego wpływ na różnorodność biologiczną, wykorzystanie światła w codziennej pracy leśników oraz negatywne skutki nadmiaru sztucznego światła – to najważniejsze zagadnienia prezentowane na stoisku Lasów Państwowych podczas 19 Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku było światło. Ale czy światło ma tylko jedną naturę? Na to pytanie odpowiadali warszawscy leśnicy, którzy tak przygotowali swoją ekspozycję by zwrócić uwagę na pozytywną i negatywną rolę światła. Dobrą stronę światła znamy wszyscy – jest ono podstawą procesu fotosyntezy, w wyniku którego w roślinach powstają związki organiczne, światło daje również możliwość widzenia, jest także źródłem energii. Korzystając z przenośnych mikroskopów optycznych leśnicy pokazywali m.in. budowę liści roślin i skrzydeł motyli. Opowiadali również o roli i znaczeniu barw w życiu zwierząt i roślin. Na naszym stanowisku można było również samodzielnie wykonać ekologiczne źródło światła – świecę z naturalnego pszczelego wosku.
A czy światło może być „złe"? Może. Kiedy jest go zbyt dużo lub jest niewłaściwie używane. Mówimy wówczas o tzw. zanieczyszczeniu światłem, które może prowadzić do zmian w przyrodzie. Rolą leśników jest uświadamianie skutków takiego zanieczyszczenia i przeciwdziałanie im. Dlatego część swojej wystawy poświęcili tym zagadnieniom, prezentując m.in. gatunki zwierząt nocnych, a także opowiadając o roli ciemności dla zachowania prawidłowego funkcjonowania licznych organizmów i całych ekosystemów.
Dzięki dużej interaktywności przygotowanych stanowisk oraz możliwości samodzielnego obserwowania różnych efektów działania światła ekspozycja przygotowana przez Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Warszawskie" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem gości Pikniku, niezależnie od ich wieku.