Asset Publisher
Zwróć uwagę czym STROISZ grób
Październik i listopad to okres wzmożonej pracy Straży Leśnej – trwa ogólnopolska akcja „Stroisz”. Związane jest to z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym okresie kradzieżami stroiszu. Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie stroiszu drzew iglastych ma negatywne konsekwencje dla lasu. Nadal duża część oferowanych na rynku gałęzi jodłowych i innych pozyskiwana jest w sposób nielegalny i nieetyczny. W tym okresie niszczone są również inne rośliny, w tym chronione mchy, z których robione są ozdobne kompozycje stroikowe na groby.
Stroisz to nic innego jak gałęzie drzew i krzewów iglastych. Jest podstawowym materiałem do produkcji wieńców, ozdób i dekoracji. Złodzieje stroiszu niszczą przede wszystkim młode jodły i inne gatunki iglaste, często ogołacając je z niemal wszystkich gałęzi. Tak uszkodzone drzewko w najlepszym razie będzie się regenerować przez kilka sezonów, jednak często z braku aparatu asymilacyjnego obumiera. Na terenie RDLP w Warszawie ze względu na mały udział drzewostanów jodłowych, proceder ten ma ograniczony zasięg i znaczenie.
Aby przeciwdziałać szkodom w okresie przed dniem Wszystkich Świętych oraz przed świętami Bożego Narodzenia, leśnicy prowadzą całodobowe patrole w okolicach narażonych na ewentualne kradzieże. W tym okresie intensywna jest też współpraca z jednostkami policji, straży miejskiej, straży łowieckiej, straży rybackiej i inspekcją transportu drogowego. Organizowane są wspólne akcje i patrole, w tym ukierunkowane głównie na kontrolę punktów sprzedaży stroiszu pod kątem posiadania dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia oferowanego towaru.