Asset Publisher Asset Publisher

XV Hubertus Węgrowski

W niedzielę 8 października w Łochowie odbył się XV Jubileuszowy Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko. Coroczne święto zorganizowane zostało pod honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Niedzielne uroczystości otworzyła parada Św. Huberta z udziałem myśliwych, leśników, rolników, pszczelarzy i jeźdźców, po której odprawiona została Msza Świętą Hubertowska pod przewodnictwem bp Piotra Sawczuka, ordynariusza drohiczyńskiego. Obchody corocznego święta leśników, myśliwych rolników pszczelarzy i jeźdźców rozpoczęły się już w sobotę. W tradycyjnym polowaniu hubertowskim uczestniczyło ponad 400 myśliwych.

Msza Święta była okazją do podziękowania Stwórcy za piękny dar lasu i ziemi, a także za to, leśnicy, myśliwi, rolnicy, jeźdźcy i pszczelarze współpracują ze sobą, wyznając te same wartości - oddanie Panu Bogu, Ojczyźnie i umiłowanie przyrody. O wielkiej pracy, jaką wykonują mówił podczas homilii ordynariusz drohiczyński, bp Piotr Sawczuk, przypominając zgromadzonym, że przedstawiciele tych środowisk dbają o należyte gospodarowanie tym, co daje nam las i ziemia. Jak podkreślał duchowny, ważne jest życie w zgodzie z naturą i gospodarowanie całymi zasobami, a to najlepiej potrafią ci, których święto obchodziliśmy podczas Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego.

Niedzielna uroczystość była również okazją do wręczenia nagrody im. Profesora Jana Szyszko. W tym roku prestiżowe wyróżnienie z rąk p. Krystyny Szyszko, otrzymał biskup senior diecezji drohiczyńskiej – Antoni Pacyfik Dydycz, świętujący swoje 85 urodziny.

W swoim wystąpieniu Pani Krystyna Szyszko podziękowała organizatorom Hubertusa za pamięć o jej śp. mężu oraz za odpowiedzialność za naturalne bogactwa naszego kraju.

Słowa do uczestników Hubertusa skierował również minister Edward Siarka. W jego imieniu list odczytał zastępca dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa – Maciej Szmit.

 - „Kultura łowiecka to nieodłączny element polskiego dziedzictwa. Naszym zadaniem jest należyte podtrzymywanie i pielęgnowanie tego niezwykle bogatego dorobku.” – napisał w swym liście minister Edward Siarka.

Łowczy Krajowy – dr Paweł Lisiak w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dorobek pokoleń myśliwych, którzy w tym roku świętują 100-lecie istnienia Związku. Życzył wszystkim myśliwym, by ich pasja dawała siłę do dalszej pracy na rzecz polskiej przyrody.

Historię Hubertusa Węgrowskiego przypomniała senator Maria Koc. Zwróciła uwagę na to, że Hubertus zawsze integrował wiele środowisk, był okazją do zaprezentowania społeczeństwu pracy leśników, myśliwych i rolników.

Ważnym elementem Hubertusa Węgrowskiego jest promocja zdrowej żywności, pochodzącej z lasu, w tym m.in. dziczyzny. Na odwiedzających Hubertusa czekało ponad 2000 porcji gulaszu z sarniny, przygotowanego przez nadleśnictwo Hajnówka z Puszczy Białowieskiej. Dziczyzna cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno starszych jak i najmłodszych uczestników wydarzenia. W czasie Hubertusa wręczono również nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „Zdrowy las”. Do konkursu zorganizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, uczniowie szkół podstawowych zgłosili ponad 70 prac.

Hubertus Węgrowski to również okazja do prezentacji modelu zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dorobku przyrodniczego Lasów Państwowych. Stanowiska edukacyjne przygotowały m.in. Nadleśnictwo Łochów oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Białowieska”. Obchodom towarzyszyły również pokazy psów myśliwskich, pokazy jazdy konnej, a także tradycyjny jarmark zdrowej żywności z lasów, pól i łąk.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Łochów, Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Siedlcach oraz Miasto Łochów. Dzięki współpracy leśników, myśliwych, samorządowców i społeczników z fundacji EFM, po raz kolejny Hubertus Węgrowski cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu.