Asset Publisher Asset Publisher

W hołdzie leśnikom pomordowanym na wschodzie

W 82. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę leśnicy oddali hołd bohaterom, którzy poświęcili życie za wolność Ojczyzny.

W uroczystościach przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948” na terenie Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów, wzięli udział poseł na Sejm Dariusz Olewski, pełniący obowiązki dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, a także dyrektor RDLP w Warszawie Marek Roman, dyrektor RDLP w Poznaniu Andrzej Konieczny oraz dyrektor OKL w Gołuchowie Ewa Jedlikowska

Obecni na uroczystości byli również leśnicy, rodziny pomordowanych leśników, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, reprezentanci lokalnej społeczności oraz uczniowie lokalnych szkół, które sprawowały patronat nad pomnikiem w ramach programu „Dębowy las pamięci” prowadzonego przez Nadleśnictwo Celestynów.

Poseł Dariusz Olszewski odczytał list sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edwarda Siarki.Wraz z państwem pochylam dzisiaj czoło na znak pamięci i hołdu wobec tych, którzy w tamtych tragicznych, ale i bohaterskich dniach stanęli w obronie Ojczyzny. Pamięć o walce Polaków przeciwko dwóm najeźdźcom wzmacnia naszą tożsamość narodową – pisał w swym liście minister Siarka.
Dziś spotykamy się w tym szczególnym miejscu po to by otoczyć swą pamięcią leśników, którzy oddali swe życie za ukochaną Ojczyznę – mówił Marek Roman, dyrektor RDLP w Warszawie – Pamięć o poprzednich pokoleniach ma szczególne miejsce w sercach polskich leśników, my pielęgnujemy i będziemy ją pielęgnować a wiedzę o losach polskich leśników z okresu II wojny światowej chcemy jeszcze efektywniej przekazywać młodemu pokoleniu – zaznaczył.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd pomordowanym i złożyli wieńce pod pomnikiem „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948”. W wydarzeniu uczestniczyły poczty sztandarowe, a oprawę muzyczną przygotowali sygnaliści z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Akord.