Asset Publisher Asset Publisher

W Czosnowie posadzili dęby

W podwarszawskiej Gminie Czosnów w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi odbyło się ,,I Czosnowskie Sadzenie Dębów’’.

Celem organizowanego wydarzenia było przybliżenie społeczeństwu, w tym najmłodszemu pokoleniu, problemów związanych ze współczesną ekologią oraz szeroko pojętej edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowania idei zrównoważonego rozwoju.

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

W sadzeniu dębów bezszypułkowych udział wzięli: pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Minister Edward Siarka, Poseł na Sejm RP Dariusz Olszewski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Marek Roman, przedstawiciele lokalnego samorządu, leśnicy oraz uczniowie miejscowych szkół wraz z dziećmi z Ukrainy. Gościem specjalnym wydarzenia był doktor Bart Tkaczyk. Wykładowca University of California wygłosił okolicznościowy referat, dotyczący znaczenia przywództwa w społeczeństwie.

Wiosna to doskonała pora, żeby wybrać się do pobliskiego lasu i posadzić nowe drzewo dla obecnych i następnych pokoleń. Pobyt w lesie odstresowuje, a organizm szybciej się regeneruje. Warto podkreślić, że las jest sprzymierzeńcem człowieka w ciągłej walce z ociepleniem klimatu. To właśnie dzięki leśnikom z roku na rok lasów w Polsce przybywa. Organizacja takich wydarzeń jak „I Czosnowskie Sadzenie Dębów” jest wyrazem dbałości o przyrodę – powiedział Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wspólnymi siłami posadzimy nowy las, który będzie służył następnym pokoleniom. Symboliczna data, 22 kwietnia, co roku przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa, a takie inicjatywy powinny odbywać się przez cały rok. Mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemidodał Poseł na Sejm RP Dariusz Olszewski

Dr inż. Paweł Szymański – nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna pokazał uczestnikom jak prawidłowo posadzić 3-letnie sadzonki dębu bezszypułkowego. Sadzimy drzewa w całej Polsce, a w samym Nadleśnictwie Jabłonna planujemy odnowić 73 ha lasów. Na ten cel przygotowanych zostanie blisko 0,5 mln sadzonek. W szkółce kontenerowej w Skierdach rocznie produkowanych jest na potrzeby nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie ok. 3,5 mln sadzonek. Dzisiaj, upamiętniając ten dzień, sadzimy dęby. Nasiona tych drzew zostały pozyskane z okazałych i wyselekcjonowanych drzewostanów nasiennych. dodał nadleśniczy.