Asset Publisher Asset Publisher

Upamiętniono 100-lecie RDLP w Warszawie

Wczoraj w Parku Dębinka w Łochowie odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą 100 rocznicę istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

            W uroczystości wzięli udział: wiceminister środowiska Edward Siarka, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, dyrektor RDLP w Warszawie Marek Roman oraz grupa zaproszonych gości. Odsłoniętą tablicę poświęcili biskupi diecezji drohiczyńskiej: ks. bp. Piotr Sawczuk oraz ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz – biskup senior. Cała uroczystość odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

            Obok pamiątkowego kamienia leśnicy wraz zaproszonymi gośćmi posadzili również dąb pobłogosławiony przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych do grobu św. Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiątkowy certyfikat dyrektor RDLP w Warszawie Marek Roman przekazał na ręce burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego.

            Posadzone drzewo i tablica pamiątkowa to hołd, obecnego pokolenia, złożony pamięci pokoleń leśników gospodarujących na terenie RDLP w Warszawie w czasie jej 100-letniej historii.

            Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Marek Roman – Historia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, rozpoczęła się 23 listopada 1920 roku, kiedy to Wincenty Witos i Juliusz Poniatowski podpisali w imieniu Rady Ministrów rozporządzenie, powołujące cztery Zarządy Okręgowe Lasów Państwowych – w Warszawie, Radomiu, Siedlcach i Lwowie.

            Obecnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie to 14 nadleśnictw i jeden zakład o zasięgu regionalnym z siedzibą w Siedlcach. Swym zasięgiem obejmuje ona część województwa mazowieckiego oraz fragment województwa lubelskiego. Ogólna powierzchnia lasów Skarbu Państwa to 189 tys. ha zaś lasy innych właścicieli zajmują ponad 220 tys. ha. Lasy warszawskiej dyrekcji charakteryzują się znacznym rozczłonkowaniem kompleksów, a także dużym udziałem lasów niepaństwowych i przede wszystkim położeniem w sąsiedztwie wielkiej aglomeracji miejskiej.