Asset Publisher Asset Publisher

Rusza piąta edycja Grand Prix Biegam, bo lubię Lasy!

Już w niedzielę 24 lutego w pobliżu Warszawy, w uroczysku Zimne Doły wystartuje zimowa odsłona Biegam, bo lubię Lasy.

Organizatorzy wprowadzili kilka modyfikacji i na prośbę startujących zwiększyli limity udziału w biegu  - na starcie pojawi się 425 biegaczy i 75 pasjonatów nordic-walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg Sport Generacja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów.

Chcemy pokazać uczestnikom, że oprócz udostępniania terenów leśnych do sportu i rekreacji, leśnicy tym razem zdecydowali się wesprzeć schronisko dla zwierząt w Celestynowie. Cały dochód z opłaty wpisowej organizatorzy zdecydowali się przekazać na cel charytatywny. Opiekunowie ze schroniska będą 24 lutego z nami i będzie jeszcze można wesprzeć zbiórkę.

Jednak bieg to nie jedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę edukacji – przekazanej w interesujący i aktywny sposób.

Tematem przewodnim edukacji prowadzonej w czasie zimowej edycji Biegam, bo lubię Lasy będą mieszkańcy lasu. Leśnicy opowiedzą o dokarmianiu ptaków, zwyczajach leśnych zwierząt i spotkaniach z nimi. Uczestnicy poznają biologię, zachowania oraz rolę, jaką spełniają dziki w środowisku leśnym. Ważnym elementem przygotowanej przez Nadleśnictwo Chojnów ekspozycji edukacyjnej będą także zagadnienia dotyczące relacji między populacją dzików i człowiekiem. Leśnicy wyjaśnią jak zachować się w przypadku bezpośredniego spotkania z dzikiem, wyjaśnią dlaczego dziki chętnie odwiedzają ludzkie osiedla, opowiedzą również o szkodach powodowanych przez te zwierzęta w uprawach rolnych oraz zasadach gospodarowania ich populacją.

W przygotowanie części edukacyjnej włączyli się również przedstawiciele Powiatowego Lekarza Weterynarii, którzy przybliżą naszym gościom zagadnienia związane z przenoszonym przez dziki wirusem ASF. Opowiedzą o znaczeniu tej choroby oraz sposobach na ograniczenie jej rozprzestrzeniania.

Wizyta w lesie, szczególnie, gdy połączona jest z aktywnością fizyczną, niesie ze sobą wiele pożytków dla naszego zdrowia. Lasy są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze z pyłów i zanieczyszczeń, dodatkowo wzbogacają je w różnego rodzaju olejki eteryczne szczególnie korzystne dla naszych dróg oddechowych. Na uwagę zasługuje fakt, że w leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej zarazków oraz od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia, niż w powietrzu miejskim.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszonych ciekawą wiedzą o lasach.

24 lutego, Zimne Doły pod Warszawą. Wstęp wolny!