Asset Publisher Asset Publisher

Piszcie do nas

O ważności istnienia lasów w przyrodzie i życiu człowieka nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. Las stanowi doskonały filtr, oczyszczający powietrze i glebę.

Rośliny w procesie fotosyntezy pobierają z atmosfery dwutlenek węgla, a przekazują niezbędny do życia tlen. Z jednej strony lasy zmniejszają efekt cieplarniany i regulują obieg wody w przyrodzie, kształtują klimat, a z drugiej są źródłem połowy produkowanego przez wszystkie rośliny tlenu. Ale las, to przede wszystkimi potężny samoczynnie odbudowujący się magazyn drewna. Drewno należy do tych surowców, które w sposób naturalny odtwarzają się, a dodatkowo ma swój niepowtarzalny urok, piękno i zapach, a także podatne jest na obróbkę. Jednak las to nie tylko drzewa. Jedna dorodna sosna zaopatruje w tlen trzy dorosłe osoby, a lasy na Ziemi produkują 26 miliardów ton tlenu rocznie!

Jedna dorodna sosna zaopatruje w tlen trzy dorosłe osoby.

Czy istnieją jeszcze jakieś ważne funkcje lasu? Odpowiedź jest krótka i prosta, TAK. Tak jak bardzo złożona jest struktura i funkcjonowanie ekosystemu leśnego, tak też niewyobrażalnie wielka jest funkcja lasów. Czy ktoś dzisiaj może sobie wyobrazić codzienne życie bez lasu, beż jego produktów? Chyba nie. Wystarczy tylko uzmysłowić sobie jakby to było, gdyby zabrakło papieru, np. toaletowego! Ale to już całkiem inna bajka, na która zapraszam w inne równie atrakcyjne zakątki naszej strony internetowej. Czy zauważyliście, że nasza strona www.warszawa.lasy.gov.pl jest tak samo złożona i bogata jak ekosystem leśny? Na razie jest to jeszcze młody las, ale niebawem…

Piszcie do nas, czekamy na wieści od Was.