Asset Publisher
Piosenka jest dobra na wszystko
Czy drzewa mają magiczną moc? Dawniej czczono i wierzono w siłę i moc drzew. Gdyby te wszystkie sędziwe i dostojne drzewa potrafiły mówić, szelestem swych liści opowiedziałyby o tym, co widziały. Lasy, drzewa, niemi świadkowie wydarzeń – milczą.
W naszym Lesie Kultury drzewa nie będą milczały. W koronach tych drzew oprócz śpiewu ptaków wsłuchiwać się będziemy mogli w szelest liści, usłyszymy dźwięki muzyki - pięknej, spajającej ze sobą odgłosy przyrody. Wiatr, spadające krople wody, szum drzew, głosy zwierząt,... i cisza, to nic innego jak wielka filharmonia przyrody.
„Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono". Te znamienne słowa bardzo zapisały się w pamięci leśników. Słowa te żyją i wyrastają w naszym Lesie Kultury. Trzy lata temu został posadzony pierwszy dąb „Wisia", który jest żywym pomnikiem wielkiej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Obok "Wisi" rosną dzisiaj "Gucio", "Łapa" i "Niemen" dla upamiętnienia mistrzów Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Czesława Niemena.
Sadząc kolejne drzewa - lipy i dęby, nie tylko zwiększamy powierzchnię zielonych płuc kraju, ale również upamiętniamy siłę charakterów i charyzmę osób, dla których tworzymy "Las Kultury".
Lipa w wielu kulturach była czczona, jako święte drzewo. Przypisywano jej żeńską zasadę bytu. Uznawana była za drzewo bóstw miłości i życia rodzinnego. Miododajne kwiaty i ich odurzający zapach rozbudowywały jej symbolikę. Pod lipą proszono o urodzaj. Żeński charakter lipy powiązany był z płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem. Lipy sadzono także przed domem, gdzie spełniały funkcję piorunochronu. Kobieta "Lipa" charakteryzuje się niezwykle miłym sposobem bycia. Jest inteligentna, praktyczna i uzdolniona.
10 listopada 2015 roku, nasz las pełen kultury powiększył się o 10 drzew upamiętniających 10 wielkich artystów.
Wspólnie posadzone zostały trzy lipy:
• "Małgośka" dla Agnieszki Osieckiej
• "Jantar" dla Anny Jantar
• "Ordonka" dla Hanny Ordonówny
i 7 dębów:
• "Grań" dla Franciszka Walickiego
• "Obywatel GC" dla Grzegorza
• "Jeremi" dla Jeremiego Przybory
• "Jerzyczek" dla Jerzego Wasowskiego
• "Niuniek" dla Krzysztofa Klenczona
• "Oprócz błękitnego nieba" dla Marka Jackowskiego
• "Fogg" dla Mieczysława Fogga
Tak jak pod dojrzałymi drzewami rozwija się młode pokolenie, tak spod skrzydeł naszych „Mistrzów" wyszło wiele znanych osób i powstało przy ich udziale wiele wartościowych i ponadwiekowych utworów. W naszym "Lesie Kultury" artyści młodego pokolenia (Jan Traczyk i Jerzy Grzechnik z Teatru Studio Buffo - odtwórcy roli Janka w grywany od wielu lat kultowym "Metrze", oraz Łukasz Handzel ze Studia Piosenki w Łodzi - zdobywca Grand Prix Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w 2015 r.) przypomnieli niektóre znane lub mniej znane piosenki napisane lub śpiewane przez tych, których upamiętnialiśmy:
Dąb uznawany był za reprezentanta wszystkich drzew. Składano pod nim ofiary, traktowano, jako miejsce praktyk rytualnych – modlitw, zawierania ślubów czy składania przysiąg. Wierzono, że właśnie w tym drzewie mieszkali najsilniejsi najbardziej wszechwładni i bogowie. Poganie bali się ścinać dęby, które w ich mniemaniu chroniły przed złem. Człowiek "Dąb", tak jak jego odpowiednik wśród drzew jest pełen życia, silny i cieszący się dobrym zdrowiem. Jest dumny i odważny, nieustępliwy i wytrwały. Dąb jest dobrym i oddanym przyjacielem, jest niezwykle lojalny, silny nie tylko fizycznie, ale i moralnie. W najcięższych chwilach można schronić się w cieniu jego opiekuńczych gałęzi.
1. "To, co mam" - Anna Jantar - wykonanie Jerzy Grzechnik
2. "Oprócz błękitnego nieba" - Marek Jackowski - wykonanie Jan Traczyk
3. "Nie daj mi umrzeć z tęsknoty" - Mieczysław Fogg - wykonanie Łukasz Handzel
4. "Taka jak Ty" - Krzysztof Klenczon + Franciszek Walicki - wykonanie Jerzy Grzechnik
5. "Piosenka o Zielińskiej" - Agnieszka Osiecka - wykonanie Jan Traczyk
6. "Mein Jidisze Mame" - Hanna Ordonówna - wykonanie Łukasz Handzel
7. "Nie pytaj o Polskę" - Grzegorz Ciechowski - wykonanie Jerzy Grzechnik
8. "Dobranoc, już czas na sen" - Jeremi Przybora + Jerzy Wasowski - wykonanie Jan Traczyk
9. "Wiem, że nie wrócisz" - Czesław Niemen - wykonanie Jerzy Grzechnik i Jan Traczyk
W naszej pamięci osoby te pozostaną takie, jakie je znaliśmy przez ich twórczość. Czesław Niemen debiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz". Nasi artyści już nie wrócą, ale ich ponadczasowa i mądra twórczość i muzyka pozostanie bardzo głęboko w pamięci kilku pokoleń. "Dziwny jest ten świat..." taki właśnie był, jest i będzie, … świat ludzkich spraw…