Asset Publisher Asset Publisher

Niebezpieczne „pamiątki” usunięte z lasu

Blisko 10 ton złomu oraz 670 przedmiotów niebezpiecznych usunęli saperzy pracujący na terenie podwarszawskiego Nadleśnictwa Drewnica.

            Prace saperskie prowadzone były na terenie leśnictw: Rembertów, Wola Grzybowska, Leśniakowizna i Łęka i objęły powierzchnię 36 hektarów. Wśród „pamiątek” odnalezionych przez saperów były pociski artyleryjskie i rakietowe oraz granaty ręczne i moździerzowe. Wszystkie znalezione niewypały i niewybuchy zostały zneutralizowane.

Tereny leśne Nadleśnictwa Drewnica były areną wielu bitew i walk zbrojnych, od powstania listopadowego i styczniowe, przez Bitwę Warszawską 1920 roku, po starcia II Wojny Światowej. Do dziś można tam znaleźć nie tylko pozostałości dawnych budowli obronnych w postaci okopów, umocnień i schronów, ale także znacznie bardziej niebezpieczne „pamiątki” w postaci niewypałów i niewybuchów.

Znając historię tego terenu oraz mając na uwadze sąsiedztwo istniejącego poligonu w Zielonce, leśnicy co roku zlecają saperom gruntowne rozpoznanie terenów, na których planowane jest przygotowani gleby pod odnowienie lasu. W tym roku prace trwały niespełna miesiąc i prowadzone były na łącznej powierzchni 36 ha.