Asset Publisher Asset Publisher

Na tropie złodzieja

Czujne oko kamery zainstalowanej przez Straż Leśną z Nadleśnictwa Drewnica przyłapało na gorącym uczynku złodzieja drewna.

Mężczyzna w średnim wieku postanowił nielegalnie pozyskać drewno w leśnictwie Sokołówek. Miał jednak pecha – nie zauważył obserwującej go kamery. Na nagraniach widać jak sprawca ścina brzozę, a następnie przecina drewno na mniejsze części i wynosi je poza obszar widziany przez kamerę. Złodziej ukradł w sumie 5 drzew – 3 brzozy i 2 sosny o łącznej miąższości 2,49 m3. Po ścięciu drewno zostało od razu wywiezione z lasu – na nagraniach z fotopułapki słychać pracujący silnik ciągnika rolniczego. 

Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Drewnica, we współpracy z lokalną Policją, prowadzą obecnie czynności zmierzające do ustalenia tożsamości sprawcy kradzieży.

Ponieważ wartość skradzionego drewna przekracza 500 zł zdarzenie to traktowane jest jako przestępstwo. Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sprawca może zostać ukarany przez sąd koniecznością zapłaty tzw. nawiązki, której wysokość wynosi podwójną wartość skradzionego drewna.

Kradzieże drewna to problem, z którym dość często mierzą się strażnicy leśni. Tylko w 2021 r. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Straż Leśna ujawniła blisko 120 przypadków nielegalnego pozyskania drewna o łącznej wartości 53 000 złotych. Większość sprawców została zatrzymana i ukarana.