Asset Publisher
Leśna edukacja przez zabawę na Dniach SGGW
W ramach tegorocznych Dni SGGW na terenie kampusu nie mogło zabraknąć usytuowanego pośród drzew leśnego miasteczka edukacyjnego. Stworzyli je wspólnie: leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie", Lasów Miejskich Warszawa, edukatorzy i naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa, członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz studenci z kół naukowych Wydziału Leśnego.
Oferta przygotowana przez warszawskich leśników cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zarówno dorośli, jak i dzieci znaleźli dla siebie ciekawe atrakcje i aktywności.
Goście leśnego miasteczka z zapałem tworzyli torby z tropami leśnych zwierząt. Była to dobra okazja do nauki rozpoznawania mieszkańców lasu po ich tropach oraz posłuchania o biologii i fizjologii leśnych gatunków fauny.
Nieopodal, w drewnianej leśniczówce uczestnicy wydarzenia mieli okazję skomponować sosnową sól do wykorzystania w kąpieli oraz jako aromatyczną przyprawę do dań na ciepło. Na stoisku można było posłuchać o możliwościach wykorzystania igliwia, pączków i żywicy sosnowej w kosmetyce, kulinariach oraz poznać ich prozdrowotny wpływ. Na stanowisku tuż przy chatce leśnicy przybliżali swoim rozmówcom zagadnienia związane z gospodarczym znaczeniem sosny w polskich lasach, ochroną lasu, itp. Można tu było z bliska zobaczyć m.in. jemiołę rosnącą na sośnie, czyrenia sosnowego czy kolekcję pędów i szyszek różnych gatunków sosen z całego świata.
Wyjątkową atrakcją tegorocznego spotkania był kącik historyczny przygotowany z okazji obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. Ekspozycja poświęcona historii leśnictwa zawierała mi.in. historyczne mundury leśne, dystynkcje, dokumenty, cechówki, historyczne tablice leśne, a także różne modele pilarek i sprzęt do żywicowania. O zgromadzonych przez siebie eksponatach z pasją opowiadał nasz gość – poszukiwacz leśnej historii i rekonstruktor - leśnik Dominik Frąckowiak.
Spotkanie z leśnikami było również okazją do rozmów o przyrodzie, lasach i pracy leśników. Każdy mógł u nas znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania z zakresu gospodarki leśnej czy ochrony przyrody.