Asset Publisher Asset Publisher

Kolejny sukces Straży Leśnej.

O tym, że nie warto wywozić odpadów do lasu przekonał się w zeszłym tygodniu mieszkaniec miejscowości Jakubów.

Postanowił on pozbyć się pozostałości roślinnych pochodzących z porządkowania własnej działki. Przywiózł je do lasu na przyczepie ciągnika. Jego podróż zarejestrowała zawieszona na drzewie fotopułapka. Mimo, że ciągnik pozbawiony był tablic rejestracyjnych strażnicy leśni z Nadleśnictwa Mińsk ustalili podejrzanego.

Gdy udali się pod ustalony adres poprosili o okazanie ciągnika i przyczepy, które jak się okazało, pasują do tych uwiecznionych przez fotopułakę. Sprawca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Dodatkowo został zobowiązany do uprzątnięcia wywiezionych do lasu odpadów.

Pomimo odbioru odpadów przez gminy nadal znajdują się osoby, które próbują pozbyć się ich na terenach leśnych. W 2021 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Straż Leśna nałożyła niemal 60 mandatów karnych za zaśmiecanie lasów. Kwota grzywien wyniosła łącznie blisko 17 500 zł.

Warto przypomnieć, że z terenu warszawskich nadleśnictw co roku usuwanych jest ok. 5 tysięcy m3 śmieci, a koszty ich uprzątania przekraczają milion złotych.