Asset Publisher Asset Publisher

Droga jazda po lesie

Ile kosztuje nielegalny wjazd do lasu przekonał się w miniony weekend pewien „rajdowiec – amator”, który na miejsce uprawiania swojej pasji wybrał teren Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

W czasie akcji „QUAD” prowadzonej wspólnie przez Straż Leśną i pracowników terenowych nadleśnictwa wraz z miejscową Policją udało się zatrzymać kierowcę pojazdu typu quad, który urządził sobie rajd po popularnych wśród spacerowiczów i rowerzystów ścieżkach i drogach leśnych. Zatrzymany kierowca nie tylko nielegalnie poruszał się pojazdem silnikowym po terenie leśnym, ale swoim bezmyślnym zachowaniem doprowadził również do zniszczenia runa i gleby leśnej.

Za swoje przewinienia kierowca został ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1 500 zł. Dodatkowo musiał na własny koszt wyciągnąć zakopany w błocie pojazd i wywieźć go z lasu na lawecie.

Problem nielegalnego wjazdu do lasu pojazdami typu quad czy cross jest zjawiskiem powszechnym, stąd regularne akcje Straży Leśnej i Policji wymierzone w amatorów rajdów po lasach. Leśni „rajdowcy” nie tylko niszczą środowisko czy leśną infrastrukturę, stanowią również zagrożenie dla osób wypoczywających na terenach leśnych oraz bytujących tam zwierząt. Pojazdy, którymi się poruszają bardzo często, tak, jak w przypadku kierowcy zatrzymanego w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka, pozbawione są tablic rejestracyjnych, co dodatkowo utrudnia ustalenie tożsamości ich właścicieli.