Aktualności Aktualności

XIII święto leśników i myśliwych

Leśnicy, myśliwi, rolnicy i jeźdźcy z Mazowsza i Podlasia kolejny raz spotkali się w Łochowie podczas obchodów „XIII Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko”.

Wczesnym rankiem w sobotę 9 października na terenie Pałacu w Łochowie odbyła się uroczysta zbiórka myśliwych. Przed wyjazdem na teren obwodów łowieckich ślubowanie od nowych adeptów łowiectwa odebrał łowczy okręgowy.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się paradą św. Huberta, która przeszła spod kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Łochowie na teren Pałacu. W pochodzie uczestniczyli leśnicy, myśliwi, rolnicy i jeźdźcy.

Następnie uroczystą mszę świętą odprawił wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ksiądz prałat Zbigniew Rostkowski, który również wygłosił homilię. Zwracając się do zebranych, zwrócił szczególną uwagę na rozumne i odpowiedzialne użytkowanie zasobów przyrody.

Patronat honorowy nad XIII Hubertusem Węgrowskim objął Edward Siarka – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Jak powiedział w swoim wystąpieniu - Dobra współpraca rolników, leśników i myśliwych gwarantuje rozwój Polski, rozwój polskiego rolnictwa i polskiej przyrody. Minister Edward Siarka podziękował również wszystkim którzy stoją na straży polskiej przyrody i naszego dziedzictwa kulturowego.

Na zakończenie uroczystości wręczono Nagrody im. Profesora Jana Szyszko. W tym roku Kapituła postanowiła uhonorować p. Adama Stępniaka byłego prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej, p. Sławomira Ryszawę dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem wraz z uczniami, p. Wojciecha Dulskiego – przewodnika psów myśliwskich oraz p. Marka Romana – dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Hubertus Węgrowski, którego współorganizatorami były RDLP w Warszawie i Białymstoku, a także Polski Związek Łowiecki - Okręg Siedlecki, to również prezentacja modelu i dorobku przyrodniczego LP. Stanowiska edukacyjne przygotowały Nadleśnictwo Łochów, Nadleśnictwo Krynki oraz leśny kompleks promocyjny „Puszcza Białowieska”.

Goście Hubertusa mieli również możliwość degustacji zdrowej żywności z polskich lasów, w tym produktów dostępnych pod marką „Dobre z lasu”, poznania dorobku kół łowieckich Mazowsza i Podlasia, jak również, wzięcia udziału w konkursach i zabawach dla dzieci.

Odwiedzający leśne stanowiska podkreślali znaczenie działań edukacyjnych podejmowanych przez leśników, cieszyli się również z możliwości bezpośredniej rozmowy i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące lasów.