Aktualności Aktualności

Więcej wody zostanie w lasach

Lasy są niezwykle ważnym elementem naturalnego obiegu i magazynowania wody. Wszystkie warstwy lasu, niczym gąbka, przechwytują i zatrzymują wodę pochodzącą z opadów, by następnie powoli uwalniać ją w okresie suszy.

          O tym, że woda niezbędna jest do życia, wie chyba każdy. Dość powiedzieć, że ciało człowieka składa się w 2/3 z wody, a są organizmy u których wartość ta przekracza 90%. Woda warunkuje również istnienie i funkcjonowanie wielu ekosystemów np. bagien, mokradeł czy lasów.

          Znaczenie wody dla ekosystemu leśnego doskonale znają warszawscy leśnicy. Dlatego od lat realizują program małej retencji wodnej polegający na magazynowaniu wody opadowej w niewielkich zbiornikach i oczkach wodnych, a także na terenach mokradłowych. W ramach projektu rewitalizowane są istniejące oczka wodne, śródleśne stawy, przebudowywane są również urządzenia piętrzące wodę na istniejących ciekach, powstają także nowe obiekty. Wszystko po to, by jak najdłużej zatrzymać w środowisku wodę pochodzącą z opadów, by jej zasoby mogły przez dłuższy czas służyć roślinom i zwierzętom.

          Mała retencja nabiera szczególnego znaczenia w czasie, gdy wszyscy mierzymy się z problemem zmian klimatu i będącej jego efektem suszy. Działania prowadzone przez leśników w latach 2010 – 2014 sprawiły, że lasy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie są w stanie zmagazynować o ponad milion m3 wody więcej. To dzięki 105 obiektom małej retencji które w tym czasie przeszły rewitalizację lub zostały wybudowane od podstaw.

          Obecnie prace związane z obiektami małej retencji trwają w Nadleśnictwach: Celestynów, Chojnów, Łuków i Sokołów. W kolejnych latach powstaną nowe zbiorniki wodne, a istniejące obiekty zostaną odnowione i zrewitalizowane tak by jeszcze lepiej spełniały funkcje retencyjne. Szacuje się, że nowe obiekty będą w stanie zmagazynować dodatkowo ponad 150 tysięcy m3 wody opadowej.

          Warto podkreślić, że ilość dostępnej w lasach wody wpływa również na ich różnorodność biologiczną. Zbiorniki wodne oraz położone wokół nich tereny są miejscem bytowania wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Stanowią także ważne miejsce na trasach migracyjnych ptaków. Śródleśne oczka wodne, stawy czy cieki nie tylko cieszą oczy odwiedzających lasy ludzi, są także naturalnymi wodopojami dla mieszkających w lasach zwierząt.