Aktualności Aktualności

Rzadki gad w lasach Nadleśnictwa Garwolin

Gniewosz plamisty, bo o nim mowa, to wyjątkowy przedstawiciel polskiej herpetofauny. Jest najmniejszym występującym w naszym kraju wężem. A do tego dusicielem.

Długość jego ciała osiąga jedynie 50 – 80 cm. Ubarwienie jest zmienne od ciemno szarego, przez szaro - popielate do szaro - brązowego. Na jego głowie występuje charakterystyczny ciemny rysunek przypominający motyla lub literę „X”, a na grzbiecie ciemne plamy tworzące nieraz wzór drabinki. Gniewosz plamisty nie posiada zębów jadowych i w żaden sposób nie zagraża człowiekowi.

Dwa osobniki tego ciekawego gada napotkał w czasie wykonywania obowiązków służbowych Jakub Błędowski – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Garwolin. Do niecodziennego spotkania doszło w lipcowy upalny dzień na terenie leśnictwa Cyganówka.

Co ważne, obserwacja węży w tym miejscu powtórzyła się. Pierwszy raz osobniki gniewosza plamistego, zwanego też miedzianką, widziane były w okolicy rok temu. Potwierdza to fakt, że gady te znajdują tam dobre warunki do życia i rozmnażania.

Warto pamiętać, że wszystkie żyjące w Polsce gady objęte są ochroną gatunkową.