Aktualności Aktualności

Piosenka jest dobra na wszystko

Czy drzewa mają magiczną moc? Dawniej czczono i wierzono w siłę i moc drzew. Gdyby te wszystkie sędziwe i dostojne drzewa potrafiły mówić, szelestem swych liści opowiedziałyby o tym, co widziały. Lasy, drzewa, niemi świadkowie wydarzeń – milczą.

     W naszym Lesie Kultury drzewa nie będą milczały. W koronach tych drzew oprócz śpiewu ptaków wsłuchiwać się będziemy mogli w szelest liści, usłyszymy dźwięki muzyki - pięknej, spajającej ze sobą odgłosy przyrody. Wiatr, spadające krople wody, szum drzew, głosy zwierząt,... i cisza, to nic innego jak wielka filharmonia przyrody.

     „Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono". Te znamienne słowa bardzo zapisały się w pamięci leśników. Słowa te żyją i wyrastają w naszym Lesie Kultury. Trzy lata temu został posadzony pierwszy dąb „Wisia", który jest żywym pomnikiem wielkiej polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Obok "Wisi" rosną dzisiaj "Gucio", "Łapa" i "Niemen" dla upamiętnienia mistrzów Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Czesława Niemena.

     Sadząc kolejne drzewa - lipy i dęby, nie tylko zwiększamy powierzchnię zielonych płuc kraju, ale również upamiętniamy siłę charakterów i charyzmę osób, dla których tworzymy "Las Kultury".

Lipa w wielu kulturach była czczona, jako święte drzewo. Przypisywano jej żeńską zasadę bytu. Uznawana była za drzewo bóstw miłości i życia rodzinnego. Miododajne kwiaty i ich odurzający zapach rozbudowywały jej symbolikę. Pod lipą proszono o urodzaj. Żeński charakter lipy powiązany był z płodnością, życiem, witalnością, ale także śmiercią i upływającym czasem. Lipy sadzono także przed domem, gdzie spełniały funkcję piorunochronu. Kobieta "Lipa" charakteryzuje się niezwykle miłym sposobem bycia. Jest inteligentna, praktyczna i uzdolniona.

     10 listopada 2015 roku, nasz las pełen kultury powiększył się o 10 drzew upamiętniających 10 wielkich artystów.
Wspólnie posadzone zostały trzy lipy:

"Małgośka" dla Agnieszki Osieckiej
"Jantar" dla Anny Jantar
"Ordonka" dla Hanny Ordonówny

i 7 dębów:

"Grań" dla Franciszka Walickiego
"Obywatel GC" dla Grzegorza
"Jeremi" dla Jeremiego Przybory
"Jerzyczek" dla Jerzego Wasowskiego
"Niuniek" dla Krzysztofa Klenczona
"Oprócz błękitnego nieba" dla Marka Jackowskiego
"Fogg" dla Mieczysława Fogga

      Tak jak pod dojrzałymi drzewami rozwija się młode pokolenie, tak spod skrzydeł naszych „Mistrzów" wyszło wiele znanych osób i powstało przy ich udziale wiele wartościowych i ponadwiekowych utworów. W naszym "Lesie Kultury" artyści młodego pokolenia (Jan Traczyk i Jerzy Grzechnik z Teatru Studio Buffo - odtwórcy roli Janka w grywany od wielu lat kultowym "Metrze", oraz Łukasz Handzel ze Studia Piosenki w Łodzi - zdobywca Grand Prix Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w 2015 r.) przypomnieli niektóre znane lub mniej znane piosenki napisane lub śpiewane przez tych, których upamiętnialiśmy:

Dąb uznawany był za reprezentanta wszystkich drzew. Składano pod nim ofiary, traktowano, jako miejsce praktyk rytualnych – modlitw, zawierania ślubów czy składania przysiąg. Wierzono, że właśnie w tym drzewie mieszkali najsilniejsi najbardziej wszechwładni i bogowie. Poganie bali się ścinać dęby, które w ich mniemaniu chroniły przed złem. Człowiek "Dąb", tak jak jego odpowiednik wśród drzew jest pełen życia, silny i cieszący się dobrym zdrowiem. Jest dumny i odważny, nieustępliwy i wytrwały. Dąb jest dobrym i oddanym przyjacielem, jest niezwykle lojalny, silny nie tylko fizycznie, ale i moralnie. W najcięższych chwilach można schronić się w cieniu jego opiekuńczych gałęzi.

1. "To, co mam" - Anna Jantar - wykonanie Jerzy Grzechnik
2. "Oprócz błękitnego nieba" - Marek Jackowski - wykonanie Jan Traczyk
3. "Nie daj mi umrzeć z tęsknoty" - Mieczysław Fogg - wykonanie Łukasz Handzel
4. "Taka jak Ty" - Krzysztof Klenczon + Franciszek Walicki - wykonanie Jerzy Grzechnik
5. "Piosenka o Zielińskiej" - Agnieszka Osiecka - wykonanie Jan Traczyk
6. "Mein Jidisze Mame" - Hanna Ordonówna - wykonanie Łukasz Handzel
7. "Nie pytaj o Polskę" - Grzegorz Ciechowski - wykonanie Jerzy Grzechnik
8. "Dobranoc, już czas na sen" - Jeremi Przybora + Jerzy Wasowski - wykonanie Jan Traczyk
9. "Wiem, że nie wrócisz" - Czesław Niemen - wykonanie Jerzy Grzechnik i Jan Traczyk

     W naszej pamięci osoby te pozostaną takie, jakie je znaliśmy przez ich twórczość. Czesław Niemen debiutował piosenką „Wiem, że nie wrócisz". Nasi artyści już nie wrócą, ale ich ponadczasowa i mądra twórczość i muzyka pozostanie bardzo głęboko w pamięci kilku pokoleń. "Dziwny jest ten świat..." taki właśnie był, jest i będzie, … świat ludzkich spraw…