Aktualności Aktualności

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów w Nadleśnictwie Celestynów

Zajęcia edukacyjne, spacer po leśnej ścieżce i spotkanie integracyjne przy ognisku to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczniów w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. W wydarzeniu udział wzięli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister Edward Siarka. Tegoroczne obchody są częścią programu „Leśna szkoła z klimatem”.

Jak przypomniała podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, inicjatywa „Leśna szkoła z klimatem”, opracowana we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Lasów Państwowych, służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu.

- Podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży poprzez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”, który zainaugurowaliśmy w czerwcu 2021 r. – wyjaśniła.

 

Minister Anna Moskwa zaznaczyła, że leśne zajęcia dydaktyczne to przede wszystkim uczenie przez działanie i kontakt z przyrodą.

- Warsztaty pozwolą na stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do wspólnej zabawy. Chcemy też inspirować do podejmowania działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, np. poprzez wspólne sadzenie drzew. Program wspiera też rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się i pracy w grupie, komunikacji, logicznego myślenia, kreatywności oraz samodzielności – wskazała minister Anna Moskwa. Taki m.in. cel miały zorganizowane w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie zajęcia edukacyjne, w których uczestniczyły także dzieci i młodzież z Ukrainy.

- Pracownicy Lasów Państwowych prowadzący zajęcia w ramach programu „Leśnej Szkoły z klimatem” chcą zaangażować dzieci i młodzież z Ukrainy, tak aby na chwilę mogły zapomnieć o trudnych chwilach i okrucieństwie wojny – powiedziała minister klimatu i środowiska.

- Celem edukacji leśnej jest upowszechnianie w społeczeństwie, w tym w młodych ludziach, wiedzy o środowisku leśnym, a także wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej. Bardzo ważne jest stałe podnoszenie świadomości społeczeństwa o racjonalnym i odpowiedzialnym korzystaniu ze wszystkich funkcjach lasu – mówił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wiceminister Edward Siarka zwrócił uwagę, że w ramach programu przewidziano aktywności dostosowane do pór roku.Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiedzą się m.in. jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować albo które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać, jak i co zrobić, kiedy natkniemy się na dzikie zwierzęta – wyliczał.