Aktualności Aktualności

O wakacyjnym bezpieczeństwie z leśnikami

Czy warto chodzić do lasu? Co możemy tam robić? Jak przygotować się na wyprawę? Czy las jest bezpieczny? Co nam daje las?

            To tylko przykładowe pytania, na jakie w ostatni weekend odpowiadali leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” podczas pikniku „Bezpieczne wakacje”. Na trawnikach przed Centrum Handlowym „Arkadia” w Warszawie powstało leśne miasteczko. Na jego terenie znalazły się m.in. strefa rekreacji i wypoczynku, w której leśnicy pokazywali jak przygotować się na wędrówkę po lesie, gdzie bezpiecznie rozpalić ognisko i co zrobić, gdy zauważymy pożar lub przytrafi nam się bliskie spotkanie z kleszczem.

            Po rozgrzewce na specjalnie przygotowanej ścieżce zdrowia nasi goście z zapałem budowali drewniany domek, własnoręcznie cechowali i piłowali drewno, a także poznawali twardość różnych gatunków drewna wbijając gwoździe w przygotowane wałki grabu, brzozy, osiki, sosny czy dębu. Młodzi budowniczowie pod okiem leśników budowali most zaprojektowany przez Leonarda da Vinci.

            Najmłodsi chętnie spacerowali po leśnej ścieżce zmysłów, której poszczególne pola wypełnione były m.in. szyszkami, drobnymi gałązkami, mchem, czy liśćmi. Taki spacer to doskonały sposób na pobudzenie zmysłu dotyku.

            Aby uczestnikom nie zabrakło energii leśnicy przygotowali również stanowiska, na których można było zregenerować swe siły za sprawą pysznych i zdrowych przetworów z owoców i ziół leśnych.

            Dużą popularnością uczestników cieszyło się stanowisko poświęcone pszczołom, przy którym można było zobaczyć jak pracowite są te owady, poznać ich zachowania, rolę w środowisku leśnym i życiu człowieka, a także skosztować owocu ich pracy – miodu i własnoręcznie wykonać świeczkę z naturalnego wosku pszczelego.

            Wielkie zainteresowanie zarówno najmłodszych jak i tych nieco starszych wzbudzało stanowisko sokolników, którzy zaprezentowali skrzydlatych łowców występujących w polskich lasach. Z pasją opowiadali o swoich podopiecznych, ich roli w środowisku i pracy, jaką mogą wykonać dla człowieka.

            Pytaniom i rozmowom nie było końca. Mieszkańcy i goście stolicy podkreślali wagę edukacji prowadzonej przez leśników, cieszyli się również z możliwości bezpośredniego kontaktu z leśnikami w środku miasta.