Aktualności Aktualności

Nowoczesne budynki drewniane nagrodzone

Aż 3 nagrody, w 25. Jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku", otrzymały inwestycje zrealizowane przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Gala wręczenia nagród odbyła się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie. W tegorocznej edycji o tytuł walczyło 382 inwestycje z całej Polski. 87 z nich zakwalifikowało się do finału.

Zgłoszone obiekty walczyły o nagrodę główną w 17 kategoriach. Przyznano też nagrody instytucji i mediów sprawujących patronat nad konkursem. – Dlaczego w ogóle modernizujemy, remontujemy?  – pytał zgromadzonych podczas otwarcia gali Roman Pikuła, komisarz konkursu. – Chcemy zachować  pamięć miejsca, pamięć dziedzictwa i przekazać ją kolejnym pokoleniom – odpowiedział.

Tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Budownictwo niskoemisyjne plus OZE”, otrzymał budynek biura Nadleśnictwa Płońsk.  To nowoczesny i ekologiczny budynek, jeden z trzech pilotażowych obiektów biurowych wybudowanych w Lasach Państwowych. Został wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Nowa siedziba Nadleśnictwa Płońsk jest przykładem zrównoważonego budownictwa zgodnego z najwyższymi standardami ochrony środowiska. Budynek wyposażony jest m. in. w nowoczesne instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła i OZE.

Nagrodę specjalną Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, otrzymał budynek leśniczówki z kancelarią Ossów-Rybakówka w Nadleśnictwie Drewnica. Nagrodę wręczył Krzysztof Janeczko – zastępca dyrektora generalnego ds. ekonomicznych. Leśniczówka Ossów-Rybakówka otrzymała również nagrodę specjalną dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski".

Ten wykonany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego budynek stanowi doskonałą promocję drewna. Zaletą takiego budownictwa jest szybkie tempo budowy, a co ważniejsze bardzo dobra izolacja cieplna i odporność na warunki atmosferyczne.

Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku" to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.