Aktualności Aktualności

Dni SGGW 2019 – kolejny raz z leśnikami

O tym, że połączenie nauki i lasu przynosi bardzo dobre efekty przekonali się wszyscy, którzy 17 i 18 maja odwiedzili leśne miasteczko podczas Dni SGGW.

            W sąsiedztwie stoisk edukacyjnych, przygotowanych przez koła naukowe i wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, już po raz dziewiąty powstało leśne miasteczko. Przyciągało gości nie tylko kolorami, ale przede wszystkim specjalnie przygotowanymi atrakcjami. Ich wspólnym mianownikiem było hasło "Dla lasu, dla ludzi". W leśnym miasteczku, przygotowanym przez leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” oraz Nadleśnictwa Sokołów każdy mógł dowiedzieć się jakie korzyści daje nam las.

Las pełni wiele funkcji i każdy z nas może korzystać z niego na swój sposób. Ci którzy budują dom, wiedzą, że najlepszym surowcem budowlanym jest drewno. Możemy to zauważyć w nowoczesnym a zarazem ekologicznym budownictwie. Leśnicy przygotowali małą próbę zastosowań konstrukcyjnych drewna, dając możliwość samodzielnego zbudowania małego domu, a także zaprojektowanego przez samego Leonarda da Vinci mostu, który do powstania nie wymaga gwoździ.

O tym jakie cechy fizyczne posiada drewno, jaka jest jego gęstość i twardość, mogli przekonać się wszyscy ci, którzy wzięli do ręki młotek i próbowali wbić gwóźdź w drewniany wałek lub dokonać prostej przerzynki drewna. Dla wielu zadanie to okazało się trudniejsze niż zakładali.

Różnorodność atrakcji przygotowanych przez leśników, była symbolem biologicznej różnorodności występującej w lasach. Nasi goście poznawali las wykorzystując wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem.

Goście leśnego miasteczka cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy z leśnikami, podkreślali również dużą wartość edukacyjną przygotowanych przez nich działań, a leśnicy podpowiadali jak racjonalnie i odpowiedzialnie korzystać z wszystkich funkcji lasu.