Aktualności Aktualności

Dni SGGW 2018 – Dobre, bo z lasu

Nie raz słyszymy twierdzenie, że „nauka poszła w las”. Jednak połączenie nauki i lasu przynosi nad podziw pozytywne efekty. Przekonali się o tym ci, którzy 18 i 19 maja odwiedzili leśne miasteczko podczas Dni SGGW.

           Tuż u boku wielu stoisk edukacyjnych, przygotowanych przez koła naukowe i wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, jak co roku powstało leśne miasteczko. Przyciągało gości nie tylko kolorami, ale przede wszystkim specjalnie przygotowanymi atrakcjami. Ich wspólnym mianownikiem było hasło "Dobre, bo z lasu". W leśnym miasteczku, przygotowanym przez warszawskich leśników każdy mógł zaczerpnąć wiedzy o tym jakie korzyści możemy zyskać z lasu.

Las pełni wiele funkcji i każdy z nas może korzystać z niego na swój sposób. Ci którzy budują dom, wiedzą, że najlepszym surowcem budowlanym jest drewno. Możemy to zauważyć w nowoczesnym a zarazem ekologicznym budownictwie. Leśnicy przygotowali małą próbę zastosowań konstrukcyjnych drewna, dając możliwość samodzielnego zbudowania małego domu czy też mostu Leonarda, który do powstania nie wymaga gwoździ.

O tym jakie cechy fizyczne posiada drewno, jaka jest jego gęstość i twardość, mogli przekonać się wszyscy ci, którzy wzięli do ręki młotek i próbowali wbić gwóźdź w drewniany wałek lub dokonać prostej przerzynki drewna. Dla wielu zadanie to okazało się trudniejsze niż zakładali.

Różnorodność atrakcji przygotowanych przez leśników, była symbolem biologicznej różnorodności występującej w lasach. Nasi goście poznawali las wykorzystując wszystkie zmysły, łącznie ze smakiem i węchem.

Nasi goście cieszyli się z możliwości spotkania i rozmowy z leśnikami, podkreślali również dużą wartość edukacyjną przygotowanych przez nich działań, a leśnicy podpowiadali jak racjonalnie i odpowiedzialnie korzystać z wszystkich funkcji lasu.