Aktualności Aktualności

Dni Ochrony Środowiska 2019

Piknik edukacyjny pełen leśnych atrakcji zorganizowano 23 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

            Leśnicy z różnych części Polski przyjechali do stolicy by przybliżyć jej mieszkańcom i gościom piękno i bogactwo polskich lasów, a także zaprezentować swoją pracę. Goście pikniku mogli samodzielnie stworzyć drewniany magnes, ramkę na zdjęcia z roślinnymi akcentami czy obrazek na desce. Młodzi inżynierowie z zapałem budowali drewniany domek, budki dla ptaków czy most zaprojektowany przez Leonarda da Vinci.

            Spotkanie z leśnikami było okazją do poznania ich codziennej pracy, w tym działań prowadzonych na rzecz ochrony przyrody. Leśnicy chętnie dopowiadali na pytania dotyczące zasad prowadzenia gospodarki leśnej, mieszkańców lasu czy wykorzystania drewna w życiu codziennym. Ważnym tematem poruszanym w rozmowach był wypoczynek na terenach leśnych i odpowiedzialne korzystanie z lasów. Specjalnie przygotowane przez leśników stanowiska pozwalały na chwilę przenieść się na leśną ścieżkę czy pole biwakowe by odpocząć od miejskiego zgiełku, a przy okazji poznać np. zasady leśnego savoir-vivre.

            Goście pikniku mieli również okazję spróbować smacznych i zdrowych przetworów z owoców i ziół leśnych oraz miodów i dziczyzny.

            Wielkim zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stanowisko sokolników oraz przygotowane przez nich pokazy swobodnego lotu ptaków szponiastych.

            Leśne atrakcje dla gości pikniku przygotowały m.in. Nadleśnictwa: Chojnów, Garwolin, Łochów, Siedlce, Sokołów i Wyszków.

            Poza leśnikami na pikniku prezentowały się również instytucje zajmujące się ochroną polskiej przyrody, klimatu i dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju. Zajęcia edukacyjne prowadzili m.in. specjaliści z zakresu mykologii, ornitologii, bartnictwa, sokolnictwa, a także ekostolarki czy bushcraftu. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych – Policji i Straży Pożarnej.

Niedzielny piknik w Łazienkach Królewskich był częścią projektu „Dla Lasu, Dla Ludzi – leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczne w zakresie edukacji ekologicznej” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.