Asset Publisher Asset Publisher

Rekordowe Grzybobranie w Długosiodle

Aż 29 drużyn stanęło do rywalizacji podczas odbywającego się w niedzielę XV Wielkiego Grzybobrania w Długosiodle. Po powrocie z lasu okazało się, że padł rekord – zebrano w sumie 1475 kg grzybów!

     Aktorzy, dziennikarze, samorządowcy, pracownicy instytucji, a nawet członkowie klubu kolarskiego postanowili w niedzielne przedpołudnie wyruszyć na grzyby w urokliwe lasy Puszczy Białej. Około godziny 13 na Placu Targowym w Długosiodle zaczęły pojawiać się pierwsze drużyny. Każdy zawodnik niósł w rękach, co najmniej jeden koszyk lub łubiankę wypełnioną po brzegi pachnącymi borowikami, podgrzybkami czy kurkami. Komisja miała pełne ręce roboty. W czasie oficjalnego ważenia okazało się, że wszystkie drużyny zebrały łącznie niemal półtorej tony grzybów!

     W kategorii aktorzy rywalizację zwyciężyła drużyna kobiet w składzie: Agata Załęcka, Paulina Holtz, Anna Powierza i Anna Sandowicz. Panie zebrały w sumie 33 kg grzybów. Drugie miejsce z wynikiem 27,7 kg zajęła drużyna męska w składzie: Piotr Pręgowski, Arkadiusz Nader, Sylwester Maciejewski i Bogdan Kalus.

     W kategorii dziennikarzy zwyciężył zespół Dziennikarzy Sportowych, którzy uzbierali łącznie 156 kg grzybów, drugie miejsce zajęła drużyna Grupy Wydawniczej Medium z wynikiem 150 kg, a na trzecim miejscu uplasowali się dziennikarze Rynku Instalacyjnego, którzy zebrali 108 kg grzybów.

     Rekordową ilość grzybów, aż 176 kg, zebrali członkowie Klubu Przyjaciół Wyszkowa.

     Królową XV Wielkiego Grzybobrania została Anna Rojek, która znalazła borowika warzącego ponad 1,5 kg. Tytuł króla przypadł Mieczysławowi Groszykowi – znaleziony przez niego okaz ważył 1,8 kg.

Wielkie Grzybobranie w Długosiodle było również okazją do poznania leśników i ich pracy. Na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez Nadleśnictwo Wyszków i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych można było m.in. spróbować przetworów z owoców runa leśnego, sprawdzić swą wiedzę w leśnym kole fortuny, porozmawiać z leśnikami, przyjrzeć się z bliska ptakom szponiastym oraz pszczołom, a także otrzymać interesujące materiały edukacyjne.

     Swoje stoiska przygotowali również myśliwi, którzy chętnie dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą o zwierzynie, opowiadali, czym jest gospodarka łowiecka, przygotowali również degustację potraw z dziczyzny.

     XV Wielkie Grzybobranie w Długosiodle uświetniły także koncerty: Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych i Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”.