Aktualności Aktualności

Wspólnie dla edukacji i bezpieczeństwa

„Bezpieczny powrót do szkoły” to hasło przewodnie pikniku edukacyjnego, który odbył się w minioną sobotę na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji na warszawskim Bemowie.

     Jak bezpiecznie poruszać się po drogach? Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do lasu? Jak bezpiecznie zbierać grzyby? Co zrobić by uniknąć spotkania z kleszczami? Które owoce leśne są najsmaczniejsze? Co zrobić, gdy zauważymy pożar? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi można było znaleźć odwiedzając piknik przygotowany wspólnie przez leśników, służby mundurowe i instytucje zajmujące się edukacją.

     Wśród atrakcji przygotowanych przez leśników z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie” znalazły się m.in. chętnie odwiedzana przez najmłodszych leśna ścieżka zmysłów, degustacja smaków lasu, wspólna budowa drewnianych konstrukcji – domku i mostu Leonarda, nauka rozpoznawania drzew i drewna, a także zawody w piłowaniu drewna piłą twoja-moja. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska bartnika i sokolnika, którzy z wielkim zaangażowaniem opowiadali o swoich pasjach, przybliżając słuchaczom rolę i znaczenie pszczół oraz ptaków szponiastych w lasach i życiu człowieka.

     Policjanci z Komendy Stołecznej przygotowali zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w drodze do szkoły, zachowania się nie tylko na drodze, ale i nad wodą. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się motocykle policji drogowej, mobilny posterunek oraz motorówka z Komisariatu Rzecznego. Sympatię uczestników pikniku wzbudził również patrol konny.

     O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i transporcie opowiadali funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, którzy specjalnie dla uczestników pikniku udostępnili swój samochód służący do kontroli poboru opłat na drogach.

     Goście pikniku mogli na chwilę stać się strażakami – przymierzyć stroje, hełmy, przekonać się ile waży wąż strażacki i jak wyposażone są wozy bojowe. Warszawscy strażacy uczyli również zasad udzielania pierwszej pomocy i demonstrowali zagadnienia związane z ratownictwem chemicznym.

     Ważnym tematem edukacji było również zdrowe odżywianie. Dzięki ekspozycji przygotowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawy uczestnicy pikniku poznawali nie tylko zasady zdrowego odżywiania, ale również niebezpieczeństwa związane z różnego rodzaju uzależnieniami. Pracownicy sanepidu wspólnie z leśnikami opowiadali również o bezpiecznym grzybobraniu oraz sposobach na uniknięcie spotkania z kleszczami.

     Zdrowa dieta i aktywność fizyczna były także elementami terenowej gry planszowej prowadzonej przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

     O tym jak ważna jest wzajemna życzliwość i jak bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji miejskiej opowiadali w swoim namiocie pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych. Specjalnie na piknik przyjechał również autobus, w którym odbywały się zajęcia dla dzieci i dorosłych.

     W drodze do lub ze szkoły można też czasem natknąć się dzikie zwierzęta. O tym jak zachować się w takiej sytuacji opowiadali funkcjonariusze stołecznej Straży Miejskiej. Dla amatorów dwóch kółek przygotowali specjalne miasteczko ruchu drogowego, w którym można było poznać zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze.

     O ochronie szczególnie cennych gatunków zwierząt mówili funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, na przykładach pokazując, jakich pamiątek lepiej nie przywozić z zagranicznych wycieczek.

     Wspólna praca i zaangażowanie tylu instytucji sprawiły, że piknik cieszył się wielkim zainteresowaniem, nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców. Rozmowom nie było końca. Goście podkreślali dobrą organizację i zwracali uwagę na szeroki wachlarz zagadnień przedstawionych w interesujący i ciekawy sposób.

     Wierzymy, że doświadczenia i wiedza zdobyte w czasie pikniku wpłyną nie tylko na bezpieczeństwo uczestników, ale przyczynią się również do ukształtowania ich postaw wobec przyrody, środowiska i innych ludzi.