Aktualności Aktualności

Uroczyste sadzenie lasu w Jabłonnie

Tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Święta Lasu zainaugurowano 25 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Jabłonna.

     Tradycją tego szczególnego dla leśników święta jest sadzenie drzew. Uczestnicy uroczystości wspólnie odnowili fragment lasu w leśnictwie Kąty Węgierskie. Na powierzchni ponad 2 ha sadzono jednoroczne sadzonki sosny i brzozy wyhodowane w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Jabłonna. Patronat honorowym nad tegorocznym Świętem Lasu objął prezydent RP Andrzej Duda.

     Jak powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski - Polskie leśnictwo należy do czołówki leśnictw europejskich, dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie przekazujemy sobie wiedzę i stoimy na straży przyrody.   

     Podczas uroczystości dyrektor generalny nawiązał również do rozpoczętego przez LP projektu leśnych gospodarstw węglowych. Jak zaznaczył, las jest „najlepszym pochłaniaczem dwutlenku węgla".

 

 

      Obecny w czasie sadzenia minister środowiska Jan Szyszko podkreślił, że polskie leśnictwo jest doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju. - W 1945 roku szacunki wskazywały, że mamy ok. 900 mln m3 drewna na pniu, a w tej chwili mamy ponad 2 mld mdrewna. Cały czas drewno tworzyło miejsca pracy, służyło człowiekowi i mamy go teraz więcej – powiedział.

      W uroczystym sadzeniu uczestniczyli m.in. dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP,  dyrektorzy zakładów krajowych LP, przedstawiciele związków zawodowych oraz instytucji i jednostek związanych z Lasami Państwowymi: Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Instytutu Badawczego Leśnictwa, SGGW, PZŁ, parków narodowych, krajobrazowych i lasów miejskich. Wraz z leśnikami w obchodach Ogólnopolskiego Święta Lasu udział wzięli także parlamentarzyści, naukowcy, ekolodzy i przedsiębiorcy z branży leśno-drzewnej, studenci i uczniowie.

     Po raz pierwszy Święto Lasu było obchodzone 29 kwietnia 1933 r. pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego. W kronikach zachowała się wypowiedź prezydenta podczas obchodów święta w Wilnie „W spadku po praojcach naszych tkwi w każdym z nas miłowanie lasu. Atawizm ten jest tak silny, że miłość i przywiązanie do lasu nie da się z nas wykorzenić".