Aktualności Aktualności

Regionalne Obchody Święta Lasu RDLP w Warszawie

28 września w Domu Polonii w Pułtusku odbyły się Regionalne Obchody Święta Lasu.

     Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w pułtuskiej Bazylice przez ks. biskupa Piotra Liberę. W słowach skierowanych do mazowieckich leśników ksiądz biskup wielokrotnie podkreślał rolę ich służby dla polskiej przyrody i społeczeństwa. Zwracał również uwagę na społeczne funkcje lasów.

     Po uroczystej mszy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Marek Roman w towarzystwie zaproszonych gości wspólnie posadzili pamiątkowe drzewo – dąb poświęcony przez Papieża Franciszka.

      Następnie leśnicy w raz z gośćmi udali się do Domu Polonii, gdzie w jednej z sal odbyła się kolejna część Regionalnych Obchodów Święta Lasu, podczas której uhonorowano zasłużonych pracowników jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

     Obecny na uroczystości Minister Środowiska Henryk Kowalczyk podziękował mazowieckim leśnikom za ich codzienną pracę i zaangażowanie, zapewnił również o zachowaniu dotychczasowego statusu Lasów Państwowych w przyszłości.

      W swoim przemówieniu dyrektor Marek Roman przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, zwracając uwagę na historyczny rodowód jednostki oraz wyzwania i zadania przed jakimi stają mazowieccy leśnicy. Dyrektor podkreślił m.in.  zaangażowanie jednostek RDLP w Warszawie w realizację inwestycji wspólnie z samorządami oraz w walkę z wirusem ASF.

      W obchodach Święta Lasu wraz z bracią leśną udział wzięli reprezentanci władz państwowych i samorządowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji naukowych, związków zawodowych, a także przedstawiciele przemysłu drzewnego i firm współpracujących z LP.

     Spotkanie zakończył koncert fortepianowy „Dla Niepodległej” w wykonaniu Marianny Humetskiej.

******

Odznaczenia i wyróżnienia:

Srebrny Krzyż Zasługi – Waldemar Szczypiński (Nadleśnictwo Pułtusk);

Brązowy Krzyż Zasługi:

  1. Hubert Banaszewski (Nadleśnictwo Płońsk),
  2. Sławomir Grenadier (Nadleśnictwo Płońsk).


Odznaka „Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej":

  1.  Jakub Błędowski (Nadleśnictwo Garwolin),
  2. Grzegorz Uss (Nadleśnictwo Łuków),
  3. Bożena Filip (Nadleśnictwo Jabłonna),
  4. Dariusz Gałecki (Nadleśnictwo Drewnica),
  5. Janusz Kaźmierczak (Nadleśnictwo Pułtusk),
  6. Regina Macioch (Nadleśnictwo Jabłonna),
  7. Elżbieta Mariańska (Nadleśnictwo Wyszków),
  8. Jan Ślesicki (Nadleśnictwo Pułtusk),
  9. Henryk Witkowski (Nadleśnictwo Mińsk),
  10. Marek Zeller (Nadleśnictwo Jabłonna),
  11. Bogdan Świderski (Nadleśnictwo Łuków),
  12. Adam Mariański (Nadleśnictwo Wyszków).

• Kordelasy Leśnika Polskiego:

  1. Robert Płocki (Nadleśnictwo Sokołów),
  2. Jerzy Wojciech Runo (Nadleśnictwo Wyszków),
  3. Anastazja Bystrek (Nadleśnictwo Pułtusk),
  4. Piotr Odziemczyk (RDLP w Warszawie),
  5. Ryszard Świderski (RDLP w Warszawie).